Farebnými páskami si môžete liečiť aj boľavý zub

Kinesio taping pásky.
Zdroj: Shutterstock.com

Častokrát ich nepotrebujú len športovci, ale aj obyčajní smrteľníci. Na čo všetko tejpovanie je, sa dočítate priamo tu.

Určite ste si pri sledovaní rôznych športových podujatí všimli, že ich účastníci majú polepené rôzne časti tela čudnými farebnými páskami. Ak ste nepátrali viac, nevadí. My sme o "záhadných" páskach pre vás zistili niečo viac.

Sú cenovo dostupné a prístupné úplne pre všetkých.

Čo je "tejpovanie"?

Zranenie je nepríjemnou súčasťou športu a preťažený sval či šľacha patria medzi najčastejšie zranenia. Akékoľvek spôsobuje nielen bolesť, ale aj nežiadúce zastavenie alebo spomalenie tréningovej činnosti. A práve na to je "tejpovanie". Tejping je metóda, pomocou ktorej môžeme predchádzať, či dokonca liečiť rôzne zranenia.

„Pri tejto liečbe sa používajú pásky, ktoré sú 150 až 160-krát rozťažiteľné. Po ich prilepení však ani necítiť, že ich máte. Sú veľmi priedušné a vode odolné," hovorí fyzioterapeutka Alena Opálená.

Kedy a na čo sú potrebné pásky?

Používajú sa najmä pri skrátených svaloch a poranených kĺboch, ale využiť sa dajú aj inými zaujímavejšími spôsobmi. Vedeli ste napríklad, že nimi môžete liečiť aj bolesť, zápal zubu alebo prechladnuté dutiny?

Pásky rozhýbu lymfu v tele a tá dokáže spôsobiť neuveriteľné zázraky. „Veľmi efektné sú aj po operáciách alebo na rýchlejšie vstrebávanie hematómov (modrín)," dodáva skúsená fyzioterapeutka. 

Zdroj: Shutterstock.com

Pre koho sú určené?

Ich využitie je rôzne a aj keď ich prevažne vidno na športovcoch, neraz ich potrebujú aj deti, ktoré majú skrátené svaly na krku. Sú cenovo dostupné. Sú aj preto úplne pre všetkých, okrem ľudí so závažnými ochoreniami ako napríklad rakovina.

Ďalšou výnimkou sú športoví strelci, ktorí ich na pretekoch nesmú použiť. Pásky by totiž mohli spôsobiť, že netrafia úplne presne terč pre stiahnuté svalstvo.

Toto ste určite netušili!

Tieto pásky sú natoľko potrebné, že ak ich pri maratóne alebo pri rôznej disciplíne športovec nepoužije a zraní sa, poisťovňa mu nepreplatí úraz, pretože sa podľa nej pred zranením preventívne nechránil.

BRATISLAVA/Mária Dolnáková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti