Sú na „ruskom“ sankčnom zozname, no slovenská vláda na ich majetok nesiaha

Sú na „ruskom“ sankčnom zozname, no slovenská vláda na ich majetok nesiaha
Zdroj: shutterstock.com

 Viac ako mesiac po začiatku vojny sa sankcie Európskej únie na Slovensku nerealizujú. Vláda totiž majetok ruských miliardárov nevidí kvôli schránkovým firmám. Názornú ukážku majetku ruskej oligarchie pritom vidno len kúsok od parlamentu.

Sankčný zoznam zverejnila Európska únia krátko po začatí vojny. Zatiaľ čo sa po celom svete zmrazujú účty, zabavujú vily a odťahujú jachty, slovenská vláda majetok Rusov zo sankčného zoznamu akoby nevidí.

Ukážkový príklad majetku, ktorý by mohol spadať pod sankčný zoznam, má pritom vláda pár minút pešo od parlamentu.

Napríklad bratislavská vila je už roky spájaná s miliardárom zo sankčného zoznamu Olegom Deripaskom. Problém je, že tak ako pri množstve iného majetku oligarchie, nie je napísaná na neho.

O tom, že by vila na bratislavských Palisádoch mohla patriť Deripaskovi informoval ešte v roku 2014 denník Plus jeden deň. Podľa listu vlastníctva vlastní vilu slovenská firma Slavrealty. Táto firma zase patrí Stanislavovi Karabutovi, ktorý je manažérom z okruhu ruského oligarchu. On sám však na sankčnom zozname nie je.

Sankcie podľa odborníka na medzinárodné právo platia iba na konkrétneho človeka a na schránkové firmy nemyslia. Napriek tomu platí, že vlády v západnej Európe zabavujú jachty jedna radosť. Ani tie však nebývajú napísané na ich skutočných majiteľov.

Pri asertívnejšom prístupe, keď by zablokovala majetok napriek nejasnej vlastníckej štruktúre, by slovenská vláda mohla čeliť právnym následkom. Stále totiž platí, že ľudia na sankčnom zozname majú právo na súdnu ochranu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti