Domáce

Schválené! Odklepli historickú udalosť. Má hodnotu 28 eur

Peňaženka
Zdroj: Internet

Zmena by sa mala dotknúť desaťtisícov ľudí. Vždy sa vedie polemika, či pozitívne alebo negatívne.

Vláda s platnosťou od budúceho roka zvýšila minimálnu mzdu na 380 eur. Oproti predošlému roku sa zdvihne o 28 eur, čo je najväčší nárast za dlhé roky, vyplýva zo schváleného dokumentu.

Podobným tempom zdvihli minimálny plat len v roku 2009 - takmer o 27 eur.

Minimálnu mzdu dostávajú na Slovensku podľa odhadov desaťtisíce ľudí. Vlani podľa údajov Sociálnej poisťovne zarábalo do určenej sumy (352 eur) necelých 67-tisíc pracujúcich, ale údaj skresľujú Slováci pracujúci na dohodu či kratší pracovný čas. 

Minimálna mzda platí v mnohých európskych krajinách. Na strane druhej, kritici namietajú, že úradné nariadenie nikdy nezabezpečí taký rast platov, ako keď budú firmy v konkurenčnom boji zápasiť o zamestnancov.

Z celkového počtu slovenských pracujúcich (2,35 milióna) tvorí spomínaných 67-tisíc zhruba tri percentá (podľa mimovládneho inštitútu INESS zasahuje zvyšovanie minimálnej mzdy podstatne viac ľudí).

O tom, či má zvyšovanie minimálnej mzdy pozitívne alebo negatívne dopady, sa každý rok polemizuje. Kým predstavitelia vlády zväčša tvrdia, že zmena pomôže slabo zarábajúcim, zástupcovia zamestnávateľov zase namietajú, že firmy zvýšenie miezd nezvládnu a pracovníci nebudú zarábať nič, pretože prídu o prácu.

No štatistika, ktorá by potvrdzovala, že po zvýšení minimálnej mzdy pribudnú húfy ľudí na úradoch práce, k dispozícii nie je.

Prehľad o raste minimálnej mzdy:BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.