Domáce

Zakývajte peknému počasiu, pripravte sa na dážď

Čakajú nás daždivé dni.
Zdroj: shutterstock

Vo štvrtok sa vám dáždnik určite zíde. Po dlhšom období pekného počasia, nás čaká druhá tvár jesene a to sychravá a niekde aj upršaná.

Pekné počasie, ktoré mala pod palcom tlaková výš sa skončilo a vládu v atmosfére prebrala tlaková níž, ktorá nám priniesla zmenu.


Družica

Nad Európou sa nachádza pomerne veľa oblačnosti. Jednotlivé pásy sú spojené s tlakovými nížami a tie majú stred napríklad nad juhozápadnou Európou, alebo nad Tureckom, ale tiež aj nad Poľskom a Pobaltskými krajinami. S tlakovými nížami súvisia aj frontálne systémy a práve jeden z nich postupoval počas stredy cez naše územie smerom na severovýchod. Priniesol nám nielen zamračenú oblohu, ale aj zrážky. Aby toho nebolo málo, tak cez Slovensko bude prechádzať od západu na východ ďalší frontálny systém.

Zrážky

Zrážky sa u nás počas stredy vyskytli iba vo forme slabého dažďa, alebo prehánok, či len mrholenia. Naopak z oblačnosti už spomínaného frontu v stredu cez deň a aj v noci poriadne pršalo v centrálnom Stredomorí, a opäť aj nad Talianskom, kde spôsobili lejaky a búrky škody nielen materiálne, ale už aj na životoch. Pršalo aj nad Rakúskom a silné búrky sa vyskytli aj nad Maďarskom. Očakávame ďalší prílev vlhkého vzduchu, v ktorom sa budú opäť tvoriť prehánky, alebo občasný dážď, ale na našom území našťastie nebudú výdatné. Lokálne môže napršať maximálne do 10 až 15 litrov na meter štvorcový.

Teploty

Teploty sa u nás zatiaľ výraznejšie nemenia a Slovensko sa bude stále nachádzať v teplotnom pásme 15 až 20 stupňov. Iba na severe bude o niečo chladnejšie. A to z toho dôvodu, že k nám po prednej strane tlakovej níže nad Atlantikom neustále prúdi od juhozápadu teplý vlhký, teda morský vzduch. Vyššie teploty sú v rámci Európy na juhu a juhovýchode. Napríklad v Palerme namerali okolo poludnia až 29 stupňov. Najchladnejší je sever a severovýchod Európy, kde bolo v porovnaní s Palermom aj o 20 stupňov chladnejšie.

Vietor

Vietor nám v posledných dňoch problémy v počasí nerobí. Stále fúka iba slabo, alebo mierne. Aj nasledujúce dni bude dosahovať rýchlosť zhruba do 20 km/h. Na väčšine územia zafúka od západu až juhozápadu, ale na východe očakávame vietor južných smerov.

Doprava

Na cestách stále platí, že pomaly ďalej zájdeš a to najmä v jesennom období, kedy vám v ranných hodinách už tradične zhoršujú dohľadnosť lokálne hmly. Okrem toho je na cestách popadané lístie a keď k tomu aj slabo zaprší, hrozí nebezpečenstvo šmyku. Do tretice treba jazdiť opatrne aj kvôli lesnej zveri, ktorá vám môže skočiť do cesty. Tak si na seba dávajte pozor!

Noc

Noc bude na Slovensku oblačná až zamračená s občasným dažďom, alebo slabými prehánkami.. Nad ránom sa budú v nižších polohách tvoriť spomínané hmly. Pri slabom premenlivom vetre sa vzduch do rána ochladí na 13 až 7 stupňov.

Západné Slovensko

Na západnom Slovensku bude prevládať premenlivá, zväčša veľká oblačnosť s prehánkami, alebo občasným dažďom, ale zrážky tu nebudú časté. Teplota vystúpi na 15 až 20 stupňov. Samozrejme pozor na ranné hmly.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku očakávame veľkú oblačnosť s prehánkami, alebo občasným dažďom, ktoré sa budú tvoriť najmä v popoludňajších hodinách. Na severe vystúpi teplota na 11 až 15, na juhu sa oteplí do 19 stupňov. Fúkať tu má iba slabý vietor.

Východné Slovensko

Podobne bude aj na východe našej krajiny. To znamená, že počasie bude oblačné a pridajú sa aj prehánky, ktoré sa vyskytnú najmä popoludní. V ranných hodinách sa budú tvoriť hmly, alebo nízka oblačnosť. Teplota sa bude popoludní pohybovať od 12 stupňov na severe do 20 na juhu krajiny a to všetko pri slabom zväčša južnom vetre.

Hory

Na horách bude zajtra pokračovať zväčša zamračené počasie so slabým dažďom, alebo prehánkami. Na podhorí sa budú v ranných hodinách naďalej udržiavať hmly, alebo aj nízka oblačnosť. V nadmorskej výške 1500 metrov bude zhruba 8 až 9 stupňov.

Predpoveď na najbližšie štyri dni

V piatok nás čaká prechod ďalšieho studeného frontu, takže počasie bude premenlivo oblačné, na viacerých miestach s prehánkami, alebo občasným dažďom. Teplota vystúpi na 13 až 18 stupňov.

Cez víkend sa počasie zlepší. V sobotu bude prevažne polooblačno a ak sa vyskytnú prehánky, tak iba ojedinele. Teplota vystúpi na 11 až 18 stupňov, ale na pocit nám môže byť chladnejšie pretože vietor bude v nárazoch dosahovať až 50 km/h.

V nedeľu sa už situácia upokojí. V ranných hodinách bude síce hmlisto, ale cez deň sa hmly rozplynú a počasie má byť prevažne slnečné.

Podobne má byť aj v pondelok. Teplota sa bude v týchto dňoch pohybovať od 12 do 19 stupňov.

BRATISLAVA/Tv Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.