Domáce

Projekt stanice už asi neplatí. Všetko má byť inak

Stanica
Zdroj: bratislava.sk

Stanica je v súčasnej podobe podľa mnohých hanbou. Na novú sa čaká už roky.

Prestavba hlavnej železničnej stanice v Bratislave, ktorá svojim terajším vzhľadom priam odpudzuje, uviazla na spore medzi investorom a mestom. Podľa skôr zverejnených informácií samospráva žiadala, aby súkromný partner najprv postavil časti, na ktorých nebude možné zarábať a potom získa pozemky pod komerčné budovy.

Investor však namietal, že by sa vystavil riziku, pretože by údajne musel stavať aj na cudzej pôde.

Aktuálne prišiel s nápadom výraznej zmeny pôvodného projektu.

Vjazd z Pražskej

V súčasnosti autobusy, trolejbusy a autá (v minulosti aj električky) vchádzali ku stanici zo Šancovej ulice.

Konateľ investorskej spoločnosti Transprojekt Igor Ballo však najnovšie prišiel s návrhom, aby sa vjazd presunul na Pražskú ulicu (električky by mali vchádzať do podzemia pred Šancovou).

"Pražská je dnes zaťažená, ale na základe meraní vieme, že ju nezaťažíme viac, ale ju skapacitníme," tvrdí Ballo. V minulosti sa spomínalo, že by MHD premávala cez Žabotovu ulicu.

Čo urobí mesto, je zatiaľ neznáme

Aký postoj zaujme k najnovšiemu návrhu mesto, zatiaľ známe nie je.

Na stanicu už dlhšie nepremávajú električky, pretože sa okrem iného čakalo na prestavbu. V súčasnosti však obnovujú trať a možno sa po nej začne aj jazdiť.

Doposiaľ žiadalo záruky, aby sa investor nemohol vyhnúť budovaniu verejných stavieb.

Z vyjadrenia Balla vyplýva, že k sporom prispelo aj rozhodnutie bývalého primátora Andreja Ďurkovského a mestských poslancov.

Ďurkovský vraj tesne pred koncom funkčného obdobia v roku 2010 podpísal zmluvu, ktorá zaväzovala projekt uskutočniť podľa podmienok schválených zastupiteľstvom v roku 2006. No medzičasom sa podľa Balla zámer vyvíjal. 

Tvrdí, že podpísaná zmluva bola zlá, ale bol vraj rád, že existuje aspoň tá.

Blokovanie

Ak by mesto s terajším návrhom súhlasilo a jeho zástupcovia podpísal zmluvný dodatok, nová stanica by bola hotová do leta 2017, teda o necelý rok neskôr, než sa pôvodne predpokladalo (koniec roka 2016). 

Možnosti, že by v lokalite napokon začal stavať niekto iný, sú podľa Balla výrazne obmedzené. Transprojekt totiž v oblasti vlastní väčšinu pozemkov a iného investora by tak firma vraj mohla blokovať.

Zdroj: googlemap.com
 

 

Zdroj: TASR

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.