Domáce

Výnimočná škôlka, v ktorej choré dieťa nenájdete

19 Soplave deti .transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Učiteľky hneď ráno prezrú každé jedno dieťa. Sledujú, či nemá teplotu, sople, kašeľ, vyrážky.

To, že ho doma vyliečite ešte neznamená, že ostane zdravé. Najmä ak ho dáte do škôlky, kde iní rodičia posielajú aj deti s chorobou. Teraz vám ukážeme škôlku, kde so sopľami a kašľom bojujú. Deti chránia tak, že „bacilonosičov" medzi seba nepustia.


Základné pravidlo je, že choré dieťa ostáva doma. Takto vyzerá ranný filter. Malo by to byť všade - ak dieťa kašle, má teplotu alebo je zasoplené - do kolektívu nepatrí. Realita je často iná.

V jednej materskej škole majú 68 detí. Chorobnosť bola minulú zimu taká vysoká, že si rodičia povedali dosť. A vymysleli projekt „Zdravé dieťa". Ranný filter robia na tejto materskej škole od mája tohto roku. Odvtedy im chorobnosť klesla o viac ako polovicu!

Učiteľky hneď ráno prezrú každé jedno dieťa. Sledujú, či nemá teplotu, sople, kašeľ, vyrážky. Pokiaľ je dieťa len prechladnuté, upozornia rodiča. Keby sa to stupňovalo, ráno ho nevezmú do škôlky, čo robí značný problém aj rodičom.

Podľa detskej lekárky, ktorá projekt zastrešuje, by si rodičia mali uvedomiť, že pre všetkých je menej zaťažujúce ostať dva dni doma, ako nechať chorobu prepuknúť, nakaziť ostatné deti a skončiť dva týždne na antibiotikách. Ak sa pripoja aj teploty, treba dokonca vyhľadať lekára.

Ak však niekto dieťa vychováva sám a do práce musí, je ťažké rozhodnúť sa, čo robiť. Vyzerá to, že projekt sa ujal a plánujú ho prevziať aj ďalšie materské školy.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti