Odídenci z Ukrajiny nechodia do ambulancií iba ako pacienti

Ukrajinských utečencov vyšetria lekári z ich krajiny. Viaceré nemocnice zriadili pre utekajúcich ľudí špeciálne ambulancie. Ľudia z Ukrajiny však nechodia do nemocníc iba ako pacienti.

Mykhailo Bedevelskyi prišiel na Slovensko mesiace pred vojnou. Dnes vyšetruje v špeciálnej ambulancii svojich krajanov. Strieda sa v nej s inými ukrajinskými lekármi.

Aj Rooseveltova nemocnica má dlhodobý problém s nedostatkom sestier. Túto situáciu teraz pomáhajú zachraňovať ženy utekajúce z Ukrajiny. Aktuálne v banskobystrickej nemocnici už zamestnávajú dve zdravotnícke asistentky a štyri čakajú na prijatie.

V druhej najväčšej nemocnici v krajine zatiaľ evidujú 10 žiadostí o prácu od ukrajinských zdravotníkov. V Košiciach chcú pomáhať šiesti lekári a štyri sestry.

Pracuje tam aj Deana, ktorá je internistka zo Severodonecka. Už niekoľko týždňov čaká, kým jej schvália všetky papiere a dovtedy vypomáha ako dobrovoľníčka v zdravotnom centre pre Ukrajincov. Ošetrili tam už viac ako 400 odídencov.

„Učím sa jazyk, sledujem lekárov pri práci, komunikujem s pacientmi. Pomáham napríklad v konzultáciách ohľadom liečiv, ktoré sú na Slovensku a na Ukrajine trochu odlišné,“ povedala nám.

Problémom však ostáva jazyková bariéra, aj keď sa Ukrajinci všemožne učia základy slovenčiny. Podľa lekárky Oxany Slafkovskej to určite nebude stačiť na odbornú komunikáciu. Tvrdí, že nejaký čas bude určite potrebné, aby títo lekári pracovali pod dohľadom.

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského u nás najviac chýbajú všeobecní lekári či pediatri v ambulantnej sfére. Či Ukrajinci tento dopyt pomôžu zmierniť, je zatiaľ nejasné. „Či to vykryje, to neviem povedať. Uvidíme, koľko ľudí sa prihlási, koľkí budú chcieť ostať, keď sa konflikt skončí,“ dodal rezortný šéf.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti