Prehľadná tabuľka, koľko miniete ročne za kúpanie, sprchovanie, či žehlenie

Intímne miesta - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Ak budete našich domácich "pomocníkov" rozumne, ušetríte.

Viete koľko miniete vody keď sa sprchujete a koľko keď sa kúpete? A sa rozumne sprchujeme - 3 až 5 minút - nemali by sme minúť viac ako 40 litrov vody. Pri kúpaní, ktoré má v sebe aj niekoľko iných znakov - oddych, relax, či prečítanie si dobrej knihy, je spotreba vody až štvornásobná. Záleží to od objemu vane.

V dnešnom Teleráne energetická konzultantka z poradenského centra Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v Košiciach Lucia Hendrichovská hovorila aj o spotrebe elektriny pri fénovaní, kulmovaní, či žehlení. V agentúre zmerali a vypočítali pri bežných spotrebičoch koľko nás stojí ich denné a koľko celoročné používanie.


Hendrichovská tvrdí, že ak spotrebiče používame rozumne, ušetríme viac peňazí. Spotreba elektriny však závisí aj od toho, akú činnosť robíme. Ak si naraz fénujete vlasy, zároveň zapnete žehličku na veci, či vlasy, určite spotreba stúpa.

Pri menších spotrebičoch nejde o veľké peniaze, ale každá hodina žehlenia vyjde na takmer 50 centov a každodenný horúci kúpeľ môže stáť aj 580 € ročne.

Teplá voda totiž môže byť až 10-násobne drahšia ako studená. Dobrou správou je, že spotrebu energie vieme do veľkej miery ovplyvniť. Veď žehlenie sa dá obmedziť a krátka 3-minútová sprcha stojí ročne len 146 €.

Zdroj: shuterstock.com

Šetriť môžete aj využívaním rýchlovarnej kanvice, ktorá je úspornejšia ako klasické ohrievanie vody na sporáku. Zatiaľ čo v kanvici voda zovrie veľmi rýchlo, pri varení na sporáku sa časť vody vyparí a veľa tepla sa mimovoľne uvoľňuje do okolia. No aj pri varnej kanvici si teba dávať pozor na to, koľko vody do nej nalejete. Ideálne je ohrievať len toľko vody, koľko skutočne potrebujete.

Pri výbere fénu sa oplatí priplatiť za ten s vyšším výkonom, pretože vie zvyčajne zabezpečiť rýchlejšie prúdenie teplého vzduchu, ktorý vlhkosť z vlasov vytiahne. Dnes už je štandardom fén s výkonom od 1 800 W. A vôbec pri tom nemusíte využívať najhorúcejší stupeň.

Pozrite si príklad

Ak žehlíte 2 hodiny za týždeň, ročne za to zaplatíte 50 eur. Ak počas toho zabudnete žehličku v naparovacom režime na 30 minút, vytočí vám na elektromere za rok 24 kWh (5€). Žehlička má príkon 2 400 W.

Ak si ohrievate 2x denne liter vody a využijete ju iba na jednu 3 dcl šálku, ročne vylejete do kanála 1/2 kubíka vody, ktorá vám odleje aj 7 € za elektrinu.

Údaje vypočítali tak, že rátali s cenou teplej vody 10 € za m3 a elektriny 0,2 € za kWh. Ak chcete ďalšie užitočné rady ako usporiť energiu i peniaze, viac sa dočítate na stránke www.zitenergiou.sk
BRATISLAVA/redakcia Myženy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti