Po 50 rokoch začali čistiť vodu v gudrónových jámách na Horehroní. Kal z nich sa dá ešte využiť

Päťdesiat rokov sa obávali toxickej katastrofy. Vodu v gudrónových jamách na Horehroní začali v piatok (22. 4.) konečne štátni vodohospodári čistiť. To je však iba prvý krok.

Kal ako pozostatok spravovania ropy. Voda v nádržiach v malebnom prostredí Horehronia je na pohľad mastná a tmavá.

Špeciálnou technológiu vyčistia vodu, ktorá nebude škodiť prostrediu a môže sa vypustiť. Vodohospodári musia prečistiť 2 500 m3 vody, aby zabránili havarijnému stavu. Štátny podnik za to dostane 70-tisíc eur.

Rezort životného prostredia sa s nimi dohodol krátko po zrušení pôvodného tendra na likvidáciu toxického odpadu.

Gudrónová jama a čistiace zariadenie v Predajnej.

​Podmienky boli podľa envirorezortu diskriminujúce a chýbal aj geologicky prieskum. Jamy s kalom oplotili a zaparkovali k nim mobilnú čističku. Podľa odborníkov sú to osvedčené postupy, ktoré sa využívajú v čističkách v rámci chemického čistenia.

Vodu, ktorú odčerpajú z jazera, chemicky prečistia. Zostane iba kal, ktorý dokážu zužitkovať. Po jeho zneutralizovaní dokáže chrániť hrádze pred pretečením.

Chemicky vyčistenú vodu dočisťuje ešte biologickým spôsobom. Vtedy je voda bezpečne čistá tak, že ju môžu vypustiť.

Kým vodohospodári čistia vodu, vedci z Geologického ústavu Dionýza Štúra a z ministerstva životného prostredia robia plán, ako túto ekologickú zaťaž definitívne zlikvidovať. Plán by mal byť hotový do konca budúceho roka.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti