Takéto sú detaily obvinenia Mareka Paru. Dvorný advokát Smeru čelí závažnému stíhaniu

Dvorného advokáta Smeru Mareka Paru vyšetrovateľ viní z toho, že pomáhal zločineckej skupine okolo Norberta Bödöra. Mal sa podieľať na odstavení prokurátora Vasiľa Špirka.

Para strávil predošlé noci policajnej cele. Ako obhajca sa objavoval po boku Norberta Bödöra, Mariana Kočnera, Pavla Ruska či bývalého šéfa polície Tibora Gašpara.

No a videli sme ho aj na záznamoch z poľovníckej chaty s Robertom Ficom. Na krku má teraz závažné obvinenie. Podľa vyšetrovateľa vedome pomáhal členom zločineckej skupiny, ktorej mal šéfovať práve Norbert Bödör. V uznesení o obvinení sa píše, že mal v júli 2016 po vzájomnej dohode úmyselne navodiť situáciu, ktorá by umožnila stíhať prokurátora Vasiľa Špirka.

„S cieľom znemožniť výkon dozorovej činnosti prokurátora minimálne v trestnej veci týkajúcej sa dodávok informačných technológií MV SR a taktiež vo veci týkajúcej sa spoločnosti BA HAUS, k čomu obvinený využil podnikateľa Ľubomíra Vargu,“ píše sa v uznesení.

Vasiľ Špirko o tom prehovoril po vražde Jána Kuciaka. „Tento svedok popisoval dve osoby. Jednalo sa o osobu s označením pán Milan, ktorý reálne realizoval a manažoval tento projekt. Bola blízkou osobou podľa vyjadrenia tohto oznamovateľa ministra vnútra, aj ministra financií Jána Počiatka,“ povedal v roku 2018.

Do vrecka mali ministri dostať v piatich splátkach približne 200-tisíc. Prokurátor Špirko s Vargom spísal trestné oznámenie. Neskôr ale svedok niektoré veci poprel. Špirka potom obvinili.

„Môžete vymeniť tím vyšetrovateľov, môžete zdiskreditovať prokurátora, ale nemôžete jedno – zničiť pravdu,“ povedal Špirko.

Svedka Vargu zastupoval Marek Para. Práve pre tieto okolnosti mali chcieť prokurátora odstaviť a zdiskreditovať.

„Ja som tomu uzneseniu neporozumel. Je to zásah do jeho advokátskej činnosti,“ vyjadril sa advokát Mareka Paru Michal Mandzák.

NAKA zmapovala Parov pohyb na prezídiu. Nepohodlného prokurátora mal riešiť napríklad aj s vtedajším šéfom elitnej jednotky Petrom Hraškom. Okrem toho Špirka aj sledovali. Svedčí o tom bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.

„Zistili na akom aute sa pohybuje a rovnako aj to, že má na aute namontované kamery. Po tejto informácii dal svedok podnet na ukončenie sledovania a odmietol v ňom ďalej pokračovať,“ uvádza uznesenie.

Záznamy zo sledovania odovzdal Makó podľa vlastných slov Norbertovi Bödörovi a Tiborovi Gašparovi.

Chceli sme vedieť, ako vníma obvinenie Mareka Paru Vasiľ Špirko. Povedal nám, že do rozhodnutia súdov sa vyjadrovať k týmto udalostiam nebude.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti