Sudca poslal Roberta Kaliňáka do väzby

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku poslal do väzby obvineného exministra vnútra za Smer-SD Roberta Kaliňáka. Potvrdila to hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinený Kaliňák proti nemu podal sťažnosť. Definitívne tak rozhodne až Najvyšší súd SR.

Sudca ŠTS po výsluchu Kaliňáka považoval návrh prokurátora na väzbu za dôvodný. „Aj podľa názoru sudcu je obvinený dôvodne podozrivý zo stíhanej trestnej činnosti a je u neho daný dôvod kolúznej väzby,“ uviedla Kudjáková. Roberta Kaliňáka po rozhodnutí eskortovali do väzby v bratislavskom justičnom paláci.

„Rešpektujeme rozhodnutie súdu, ale absolútne sa s ním nestotožňujeme. Sme toho názoru, že súd pri rozhodovaní zjavne vybočil z ostatnej rozhodovacej praxe v podobných veciach. Vzhľadom na to, že argumentácia súdu bola veľmi strohá a nedostali sme odpoveď na žiaden z argumentov, ktorý bol obhajobou prezentovaný, tak nevieme ani zaujať stanovisko k tomu, prečo súd rozhodol tak, ako rozhodol. Podali sme sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd,“ uviedol jeden z Kaliňákových obhajcov Milan Cíbik.

„Skutočne sme sa nedozvedeli ani jednu odpoveď na naše právne argumenty. Pevne verím, že sa niektoré dôvody, resp. odpovede na našu právnu argumentáciu dozvieme, lebo pokiaľ nie, je to základné porušenie všetkých princípov trestného poriadku,“ doplnil ho ďalší advokát David Lindtner s tým, že v jednej veci sa so sudcom stotožnili a to konkrétne s tým, že Kaliňáka umiestnil na výkon väzby do Bratislavy.

Exminister absolvoval výsluch ešte v piatok, pred sudcom strávil dve hodiny. Novinárom sa pri príchode na súd prihovoril s putami na rukách a odkaz poslal aj šéfovi OĽANO. „Matovič je hrozný zbabelec, celé je to vymyslené,“ odkázal šéfovi najsilnejšej koaličnej strany. Kaliňákov sobotňajší príchod na rozhodnutie súdu už taký teatrálny nebol, z policajnej dodávky prešiel rýchlo do budovy súdu.

Súvisiaci obsah

Prokurátor chcel mať Kaliňáka za mrežami z obavy, aby nepôsobil na svedkov a nemaril vyšetrovanie. Ten je spolu s expremiérom Robertom Ficom obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny a ohrozenia daňového tajomstva. Väzbu navrhujú aj pre šéfa Smeru. Keďže je poslancom, musí to odsúhlasiť parlament. Do tretice žiada prokurátor väzbu aj pre známeho advokáta Mareka Paru. Ten absolvoval, podobne ako Kaliňák, výsluch ešte v piatok a o jeho osude sa rozhodne v nedeľu. 

Podľa policajných vyšetrovateľov sa chceli Fico a Kaliňák založením zločineckej skupiny udržať pri moci. Z uznesenia o obvinení, ktoré má televízia Markíza k dispozícii vyplýva, že na to zneužívali políciu aj Finančnú správu.

V tom čase politické špičky zháňali informácie o Igorovi Matovičovi či bývalom prezidentovi Andrejovi Kiskovi z databáz, ktoré nie sú bežne dostupné. Obvinenie sa opiera o svedectvá bývalých vysokopostavených štátnych úradníkov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti