Domáce

Rómska iniciatíva je zhrozená, že ľudia zvolili Kotlebu

Václav Kappel, Rómska iniciatíva Slovenska
Václav Kappel, RIS

RIS sa obáva, že podporovatelia Kotlebu sú neonacisti.

Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) je zhrozená z toho, že si ľudia za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zvolili Mariana Kotlebu z Ľudovej strany Naše Slovensko.


Ako informoval predseda RIS Václav Kappel, táto téma dominovala na zasadnutí predsedníctva iniciatívy v nedeľu 24. novembra. Rómska iniciatíva sa obáva, že voliči, ktorí podporili v krajských voľbách Mariana Kotlebu, sú podporovatelia neonacizmu.

"Hnus a odpor tak musia pociťovať aj normálne zmýšľajúci ľudia," poznamenal. Zvolenie Kotlebu je podľa jeho slov dôsledkom arogancie, namyslenosti a povýšenectva niektorých poslancov Národnej rady SR (NR SR) a taktiež poslancov samospráv. Podľa Kappela zvolení poslanci zabudli na svoje poslanie a správajú sa tak, akoby zjedli múdrosť sveta.

"Odporúčame predsedom politických strán, ak majú programové ciele, aby do nich dopísali, že nebudú podporovať žiadneho fašistu," uviedol predseda Rómskej iniciatívy Slovenska s tým, že od nich očakávali, že verejne v druhom kole krajských volieb podporia Vladimíra Maňku a nie Mariana Kotlebu.

Zároveň je RIS podľa jeho slov zdrvená z postoja Rómov, ktorí ignorovali účasť na voľbách do BBSK. "Občianski aktivisti z radov Rómov z Banskej Bystrici absolútne zlyhali aj ako starostovia obcí," uzavrel Václav Kappel s tým, že motiváciou na ich účasť vo voľbách mal byť samotný Marian Kotleba.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.