Nemáme oň veľký záujem. Takto chce štát prilákať na očkovanie proti rakovine krčka maternice

Existuje vakcína i prevencia a aj napriek tomu zomrú ročne viac ako dve stovky žien. V očkovaní proti rakovine krčka maternice sme v porovnaní s okolitými krajinami stále na chvoste. Slovensko to chce zmeniť.

Je jediná, pri ktorej existuje vakcína. Proti rakovine krčka maternice je aktuálne zaočkovaných iba približne 15 percent Sloveniek. Svetové štatistiky hovoria, že výskyt ochorenia sa očkovaním znížil o viac ako 80 percent.

„Rakovina krčka maternice patrí medzi ochorenia, kde z desiatich pacientov by ju nemuselo mať desať, pretože je plne preventabilné,“ uviedla Jana Pifflová Španková, prezidentka pacientskej organizácie Nie rakovine.

Pre porovnanie, v Česku je zaočkovaných 60, v Maďarsku až 80 percent žien. Majú vraj väčšiu osvetu či školské očkovacie programy. No na rozhodnutie môže mať vplyv aj niečo ďalšie.

„Myslíme si, že to bolo v tom povedomí, že je to naozaj ochorenie, ktoré sa prenáša sexuálnym stykom. Všetci rodičia k tomu pristupovali tak, že môjho dieťaťa sa to netýka a podobne,“ povedala hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

HPV vírus, ktorý rakovinu spôsobuje, sa neprenáša iba pri pohlavnom styku, ale aj pri kontakte s kontaminovanými predmetmi či plochami. Dá sa dokonca preniesť aj z matky na plod. Očkujú sa aj muži. Tí sú nielen prenášačmi, ale ochorieť môžu aj oni. S HPV vírusom sa podľa lekárov stretne väčšina populácie.

„Očkujeme ich nielen kvôli ochrane ich partneriek, ale je to aj kvôli ich priamej ochrane proti širokému spektru nádorových ochorení súvisiacich s HPV, ako napríklad rakovina hrtana, konečníka či genitálne bradavice,“ priblížil imunológ Miloš Jeseňák.

Cena jednej dávky je takmer 130 eur. Tínedžerom je potrebné podať dávky dve, dospelým ženám tri. Motivovať k očkovaniu môže aj jedna novinka.

Od 1. mája bude najnovšia deväťvalentná vakcína pre dvanásťročné deti zadarmo. V tejto vekovej kategórii je podľa dostupných štúdií najúčinnejšia.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti