Slováci veria ruskej propagande. Darí sa jej u nás mimoriadne dobre

Ľudia nevedia, čomu majú veriť. Slováci zdieľali na internete príspevky spochybňujúce zločiny v Buči častejšie ako pravdu. Podľa analytikov informačný zmätok a rozvrátenie spoločnosti je práve to, o čo sa snaží ruská propaganda.

Ruka sa pohla, všetko je zinscenované. Toto video koluje na slovenskom Facebooku viac ako dvadsať dní. Polícia ako aj ďalší odborníci vyvrátili pochybnosti o jeho pravosti.

„Pôsobením propagandy sa dostávame do takého stavu, keď spoločnosť odmieta skutočnosti, následne odmieta fakty a radšej chce veriť tomu, čo tvrdí ruská propaganda, pretože pre ľudí je takáto realita prijatelenejšia a spôsobuje to, že myseľ človeka je menej vystrašená,“ hovorí Tomáš Kriššák, expert na informačnú bezpečnosť zo spoločnosti Gerulata.

Masaker v Buči a ďalších mestách na Ukrajine je podvrh. Je to komplot Západu, ktorý chce poškodiť povesť Ruska. Podľa analytikov takýmto tvrdeniam uverili mnohí Slováci. Ľudia s nižším vzdelaním ale aj sudcovia či vysokoškolskí profesori.

„Je to spôsobené tým, že vzdelanie alebo kritické myslenie automaticky neznamená, že človek je odolný voči vplyvovým operáciám. Tie sú postavené na tom, že ľudí ovplyvňujú emocionálne,“ povedal Kriššák.

Najviac neprávd na Slovensku

Analytici londýnskeho Inštitútu pre strategický dialóg skúmali obsah Facebooku v 14 krajinách Európskej Únie a v Británii, Argentíne, Brazílii, Kanade, USA či Venezuele. Najviac neprávd šírených Kremľom odhalili na Slovensku.

„Keď si zoberieme analýzu najobľúbenejších zdrojov na Facebooku, ktorý na Slovensku dlhodobo využíva približne tri milióny ľudí, tak šesť z desiatich najpopulárnejších zdrojov sú zdroje, ktoré pravidelne šíria proruskú propagandu. Je to anomália, ktorá nemá obdobu nikde vo svete,“ približuje Kriššák.

Vladimír Valovič tvorí špeciálne efekty pre najväčšie hollywoodske filmové štúdia. Spolu s ním sme si pozreli niektoré videá z Ukrajiny, ktoré ukazujú zničené, domy tanky či mŕtvoly na ulici. Ak by chcel niekto niečo také zinscenovať, potreboval by na to podľa neho veľmi veľa času.

„Bola by to námaha, bol by na to potrebný reálny štáb a režisér, ktorý by povedal, aký záber sa bude robiť. Ležiaci človek, make up, horiaci tank, to je už filmová tvorba,“ uviedol.

Overovaniu faktov sa momentálne venujú viaceré svetové organizácie. Aj na Slovensku majú svojich zástupcov. Ich cieľom je skúmať a vyvracať dezinformácie. Je to extrémne zložité, pretože falošné správy produkujú ruskí trollovia na internete nepretržite.

„Naša práca je zložitá najmä z časového hľadiska, keďže vytvoriť nejakú fotomontáž nejakú dezinformáciu trvá niekoľko minút. My sa tomu venujeme hodiny až dni,“ konštatuje Robert Barca z AFP Slovensko.

Overujte si preto informácie, ktoré zdieľate na internete z viacerých zdrojov. Neverte neznámym ľuďom. Ak máte pochybnosti, obratne sa na políciu a inštitúcie, ktoré sa venujú odhaľovaniu neprávd na sociálnych sieťach a špeciálne na Facebooku.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti