Na východe končí známy arcibiskup. Jeho zrieknutie už odobril pápež František

 Na snímke vpravo prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak
Na snímke vpravo prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Pápež František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Prešovskej archieparchie predložené arcibiskupom Jánom Babjakom a zároveň menoval vladyku Petra Rusnáka. Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska o tom informovala Apoštolská nunciatúra na Slovensku.

„Odchádzam kvôli pokoju a pre dobro Cirkvi, biskupov, kňazov a veriacich... Ak som počas mojej aktívnej služby nebol voči niekomu dostatočne vnímavý a nenaplnil jeho očakávania, je mi to ľúto a prosím o odpustenie. Pracoval som v zápale a nikdy mi nešlo o nič iné, iba o dobro našej Gréckokatolíckej cirkvi,“ uviedol Ján Babjak vo svojom vyhlásení.

Babjak poznamenal, že o uvoľnenie zo služby požiadal pápeža už 24. februára tohto roka, a to ešte pred dovŕšením kánonického veku.

Rusnák reagoval tým, že v úcte k Svätému Otcovi rozhodnutie a úlohu prijal. "Veriacich prosím o modlitby, aby som službu administrátora dokázal vykonávať," uviedol.

Gréckokatolícku cirkev na Slovensku povýšil na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove pápež Benedikt XVI. na konci januára 2008. Prvým prešovským arcibiskupom a metropolitom sa stal práve Babjak. "Slávnostná intronizácia sa uskutočnila 17. februára 2008 v Prešove. Dňa 29. júna 2008 prijal v Bazilike sv. Petra v Ríme z rúk Svätého Otca Benedikta XVI. pálium," priblížil Pavlišinovič.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti