Ďalšia vojenská pomoc. Slovensko pošle na Ukrajinu húfnice Zuzana

Ďalšia vojenská pomoc pre Ukrajinu. Pošleme im húfnice Zuzana, ktoré sa vyrábajú na Slovensku. Finálna dohoda je na spadnutie. Ukrajinci avizujú, že za vojenskú techniku riadne zaplatia.

Začalo sa to presunom S-300ky. Náš protivzdušný systém už chráni ukrajinské nebo. Za našu východnú hranicu sme ho poslali ako dar.  

Pomoc pre Ukrajinu sa však S-300kou nekončí. Minister obrany hovorí, že na východ by sme mohli poslať aj húfnice Zuzana 2. Tie sa vyrábajú v Dubnici nad Váhom, firmu ovláda štát. Ukrajina má záujem o jednu batériu, čo je presne osem samohybných húfnic.

Podľa našich informácií by mohli Ukrajinci podpísať nákup Zuzán ešte tento mesiac. Za dodávku by riadne zaplatili. Pre slovenský zbrojný priemysel by to bol veľký úspech. Zuzany sme doteraz totiž predali iba Grékom.

Zuzana 2 je veľmi zjednodušene povedané delo s dostrelom vyše tridsať kilometrov, ktoré sa dá veľmi rýchlo premiestniť na ôsmich kolesách. Vo vojne na Ukrajine by mohli bojovať už čoskoro.

No a do budúcna by do konfliktnej zóny mohli odletieť aj naše Migy. Ukrajinský prezident nás síce o ne priamo nepožiadal, no o stíhačky vo všeobecnosti prosil už niekoľkokrát.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti