Na východe Slovenska dokončili významný vrt. Nielenže ho využijú pre akvapark, extrémne horúca voda poslúži aj energetike

Na východe Slovenska dokončili významný vrt. Nielenže ho využijú pre akvapark, extrémne horúca voda poslúži aj energetike
Na východe Slovenska objavili významný vrt. Zdroj: TV Markíza

Dokončili jeden z najvýznamnejších geotermálnych vrtov v krajine. V Čižaticiach narazili na horúcu a prvkami obohatenú vodu. Hovorí sa nielen o akvaparku, ale aj o využití v energetike či v poľnohospodárstve.

Niekoľko mesiacov trvalo, kým sa vrtné súpravy prehrýzli miestnym podložím. V hĺbke 2700 metrov narazili na vodu s teplotou takmer 127 stupňov Celzia. A bohatá je aj na minerály.

Výdatnosť vrtu nielenže vystačí na sľubovaný akvapark, možností jej využitia je omnoho viac. „Dá sa využiť na výrobu elektrickej energie, na vykurovanie skleníkov, rybné hospodárstvo či poľnohospodárstvo,“ uviedol Martin Smrčok, poslanec KSK.

Župa hovorí aj o výrobe zeleného vodíka. Tento proces je však stále príliš nákladný.

Vo vode našli aj bróm či jód. No jeden z prvkov prekvapil aj geológov. „Zaujalo nás napríklad zvýšený obsah lítia v tejto vode,“ priblížil Stanislav Jacko z Ústavu geovied z FBERG Technickej univerzity v Košiciach.

Geotermálnu vodu chcú po využití recyklovať a takzvanými reinjektážnymi vrtmi vracať späť do hlbín zeme.

Ako? To sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti