Policajná inšpekcia rieši masívnu lustráciu. Na zozname sa objavili aj mená známych politikov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Facebook/Polícia SR

Ďalšia lustrácia v štátnych databázach. V rokoch 2015 až 2016 mali na NAKA nezákonne preverovať takmer 500 ľudí, vrátane politikov. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk, ktorému to potvrdil Úrad inšpekčnej služby.

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby vykonáva vyšetrovanie vo veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ktorá súvisí s lustráciami viacerých subjektov a osôb ku ktorým malo prísť v období rokov 2015 a 2016. Vzhľadom ku skutočnosti, že prebieha trestné konanie, ktoré je neverejné, kde doposiaľ nebol nikto obvinený a zverejnením akýchkoľvek bližších informácií by mohlo prísť k narušeniu, zmareniu, alebo podstatnému sťaženiu ďalšieho priebehu dokazovania, a tým aj k zmareniu dosiahnutia požadovaného účelu trestného konania, bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť," uviedol tlačový odbor rezortu vnútra.

V zozname poškodených sa objavili aj politicky exponované mená. Portál spomína ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) a trnavského župana Jozef Viskupič (OĽaNO), štátneho tajomníka na ministerstve financií Marcela Klimeka či exministrov Gábora Gála a Juraja Miškova.

V minulosti sa objavila kauza nezákonných lustrácií v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Desiatky novinárov vrátane mladého investigatívca mali byť vyhľadaní v štátnych databázach a takzvané vzťahové diagramy sa neskôr objavili u Mariana Kočnera.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti