Letné prázdniny sú za rohom. Poradíme vám, ako ušetriť čo najviac peňazí na detských táboroch

Letné prázdniny sú za rohom. Poradíme vám, ako ušetriť čo najviac peňazí na detských táboroch
Zdroj: shutterstock.com

Školské letné prázdniny, ktoré trvajú celé dva mesiace, sú pre deti tým najkrajším obdobím v roku. Rodičia, naopak, už na jar predbežne riešia, ako vykryť toto dlhšie obdobie bez školského zariadenia. Čerpať dovolenku celé prázdniny si nemôže dovoliť žiadny Slovák, preto sú okrem starých rodičov dobrou voľbou aj detské tábory. Tie ale nie sú zadarmo. Poradíme vám, ako pri ich využití ušetriť čo najviac eur. 

Denný alebo letný tábor

Pri výbere detského tábora sa rodičia musia najskôr rozhodnúť, či je pre ich dieťa vhodnejší denný tábor v mieste bydliska bez prespatia, alebo letný tábor v podobe týždenného pobytu v rámci Slovenska.

Denné tábory fungujú najčastejšie od 8.00 do 16.-17. hodiny, počas ktorých majú deti rôzne aktivity s vedúcimi. Letné tábory najčastejšie trvajú jeden až dva týždne a zabezpečená je celodenná strava a ubytovanie. Vo všeobecnosti sú preto práve letné tábory finančne náročnejšie. 

Rezervácia pred začiatkom sezóny

Ak si rezervujete miesto pre svoje dieťa v tábore ešte pred začiatkom sezóny, očakávajte nižšie ceny. V niektorých prípadoch ide až o desiatky eur. S pribúdajúcimi prihláškami v turnusoch stúpa aj ich cena. Posledné, prípadne náhradné miesta, sa predávajú bez zľavy za plnú sumu.

Tábory na splátky

V prípade, že sa rodičia rozhodnú dať svoje dieťa do tábora na poslednú chvíľu a nerátali s takou položkou v rozpočte, môžu si v niektorých táboroch platbu rozdeliť na niekoľko splátok. Ešte pred rezerváciou sa o tejto možnosti informujte u organizátora.

Za súrodencov zaplatíte menej

Ak máte dve a viac detí v približne rovnakom veku, je vhodné vybrať pre nich rovnaký tábor v rovnakom čase. Väčšina táborov v takomto prípade ponúka rôzne zľavy za druhé alebo aj tretie dieťa. Niektoré prijímajú aj hromadnú zľavu, ak prihlásite naraz aj kamarátov, susedov alebo spolužiakov. 

Zdroj: shutterstock.com

​Zľava na ďalší turnus

Ak chcete pre dieťa tábor na dlhší čas, oplatí sa vám rovno vybaviť rezerváciu na dva turnusy. Organizátori vám môžu ponúknuť zľavu, prípadne si budete môcť vybrať druhý turnus s inou tematikou.

Tábor aj s dopravou

Ušetrite aj na pohonných hmotách. Svoje dieťa nemusíte dopraviť do tábora na vlastné náklady, ale hromadnú obojsmernú dopravu zabezpečia organizátori. Môžete tak ušetriť desiatky eur.

Záleží aj na tematickosti

Ak chcete ušetriť, najskôr si spravte vlastný prieskum cien detských táborov. Cena závisí aj od tematiky. Drahšie sú napríklad jazykové tábory, športové či zážitkové.

Využite príspevok na rekreáciu alebo na športovú činnosť dieťaťa

Príspevok na rekreáciu od zamestnávateľa nemusíte využívať iba na dovolenku. Rodičia ich môžu použiť aj na úhradu detských táborov.  Ak splnia základné podmienky, ušetria viac ako 50 percent z celkových výdavkov. Musí ísť ale o organizované viacdenné aktivity alebo zotavovacie podujatia (najmenej dva dni), aktivity musia prebiehať počas školských prázdnin a na Slovensku. V tomto prípade neplatí podmienka prenocovania.

Zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na rekreáciu vo výške 55 percent oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok. Z toho nepriamo vyplýva, že zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na oprávnené výdavky v sume najviac 500 eur za kalendárny rok. Príspevok na detský tábor je možné získať pre deti vo veku do 15 rokov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti