Ficova hra o čas. Kým ho poslanci vydajú, môžu pominúť dôvody na väzbu

Predseda Smeru Robert Fico
Predseda Smeru Robert Fico Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovenská politická scéna posledný týždeň žije Robertom Ficom. Poslanci totiž rozhodujú o jeho vydaní, aby sudca mohol rozhodnúť, či pôjde do väzby. V parlamente sa však celý proces predlžuje. A čím dlhšie poslanci rečnia, tým je väčšia šanca, že dôvody na väzobné stíhanie môžu pominúť.

Žiadosť o vydanie súhlasu, aby sa predseda Smeru mohol postaviť pred sudcu, prišla do Národnej rady pred viac ako týždňom. Poslanci, aj napriek tomu, že majú o veci rozhodovať neodkladne, sa k prerokovaniu dostali až tento týždeň vo štvrtok.

„Nikde však nie je napísané, čo znamená neodkladne,“ upozornila na úvod odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Národná rada tak nemá žiadnu konkrétnu lehotu, do akej doby má rozhodnúť. A to môže skomplikovať zámer prokurátora. Do rozpravy sa totiž prihlásila viac ako tridsiatka rečníkov, väčšina zo Smeru.  

„Nikto tu nehrá o čas,“ povedal Robert Fico na margo toho, že poslanci Smeru sa hlásia o slovo v pléne pri každej príležitosti. O vystúpeniach členov strany hovoril ako o prejave vzájomnej úcty.

Aj keď Fico odmieta, že umelo odďaľuje hlasovanie, odborník to vidí opačne. Druhým dychom však dodáva, že má na to právo.

„Nemožno vylúčiť, že pokiaľ skončia rozpravu o Ficovi, bude aj Robert Kaliňák von z väzby a potom tá debata splní pre Smer účel,“ ozrejmil politológ Radoslav Štefančík.

Ficovi vyhovuje naťahovanie

Parlament naviac nerokuje nepretržite. V piatok poobede ukončili rozpravu, poslanci sa opäť stretnú až v utorok. A z 35 prihlásených rečníkov sa k slovu dostalo len deväť. Aj keď by sa o vydaní mohlo hlasovať v utorok, reálne to skôr vyzerá až na druhú polovicu budúceho týždňa.

A tu už prichádza na rad úvaha, či nezaniknú dôvody na väzobné stíhanie. Pripomíname, že prokurátor nechce, aby predseda Smeru ovplyvňoval svedkov.

„Je to správna úvaha. Môže sa totiž stať, že prokurátor bude mať súhlas Národnej rady, dá návrh sudcovi pre prípravné konanie na to, aby rozhodoval o väzbe a sudca si môže po preštudovaní spisu povedať, že dôvody už medzitým pominuli,“ vysvetlila Kurilovská.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Fica zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomocí a ohrozenia daňového tajomstva. Rovnaké obvinenie má na krku aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák.

Národná kriminálna agentúra ešte minulú stredu v rámci akcie Súmrak exministra Kaliňáka zadržala, sudca ho poslal do väzby pre možné ovplyvňovanie svedkov. Rozsudok však ešte nie je právoplatný, bude o ňom rozhodovať Najvyšší súd.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti