Ušla pred vojnou, zomrela na Slovensku. Kto teraz musí zaplatiť pohreb?

Pred bombardovaním sa aj s vnučkou schovala na Slovensku, no smrti neušla. Dôchodkyňa z Ukrajiny skonala náhle a síce tu nebola sama, jej príbuzná nemá peniaze, aby ju mohla pochovať. Nie všetci odídenci sú totiž solventní.

Pre mestá a obce to však znamená škrt cez rozpočet. Všetky náklady za zosnulého totiž musia hradiť. V zákone o pohrebníctve je určené, že ak na území mesta zomrie napríklad človek bez domova, musí sa o neho postarať obec.

„Očakávali sme, že takáto situácia môže nastať. V tejto súvislosti treba konštatovať, že pokiaľ ide o obyvateľa, ktorý nemá na území SR trvalý pobyt, a tým pádom je bez domova, tak v tom prípade idú všetky náklady vo vzťahu k pohrebu na rozpočet mesta alebo obce,“ uviedol hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.

Podľa odborníka na samosprávu v prípade, ak zosnulý má štatút dočasného utečenca, obce a mestá by za pohreb platiť nemuseli. „Vnímame to ako prenesený výkon štátnej správy, a tak práve štát by mal tieto náklady samospráve preplatiť,“ uzavrel Kaliňák.

Viac v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti