Nechutné vulgarizmy a agresívne burcovanie. Míting Smeru už preveruje polícia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nechutné vulgarizmy a agresívne burcovanie davu. Aj takto to vyzeralo v nedeľu na prvomájom proteste strany Smer-SD v Nitre. Míting opozičnej strany už podľa našich informácií preveruje polícia.

Líder Smeru, ktorý aktuálne čelí obvineniu zo založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomocí a ohrozenia daňového tajomstva, počas svojho prejavu na pódiu vulgárne zaútočil na svojich politických oponentov. Zostrih z mítingu si môžete pozrieť vo videu hore.

 „Čím je človek väčšia prostitútka, čím je väčšia k...a, tým je to väčšia celebrita," rozohnil sa líder opozičnej strany. A nič dlžný nezostal ani prezidentke Zuzane Čaputovej. Označil ju za „americkú paničku". „Musíme dať dole vládu, musíme dať dole prezidentku,“ vykrikoval z pódia Fico.

Ešte drsnejšie sa ale začal správať poslanec Ľuboš Blaha, ktorý zároveň agresívne vyburcoval dav ľudí, aby za neho opakovali vulgárne slová.

„Štátna moc mi zakázala to povedať takto nahlas, nemôžem povedať pravdu o prezidentke Čaputovej. Prosím vás, povedzte to za mňa, je to americká..." kričal Blaha a vychutnával si odpoveď: „K....a!"

Výroky rieši polícia

Polícia nám potvrdila, že sa protestom v Nitre zaoberá. „Predmetný protest bol zabezpečený viacerými zložkami PZ, bolo vykonané bezpečnostné opatrenie, taktiež bol v zmysle zákona o Policajnom zbore vyhotovený zvukový a obrazový záznam z predmetného verejného zhromaždenia, ktorý sa momentálne vyhodnocuje a prebieha jeho analýza,“ uviedla nitrianska policajná hovorkyňa Viktória Borloková.

Polícia ďalej v stanovisku uvádza, že do úvahy prichádza podozrenie z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.

„Smer-sociálna demokracia nenariekal a ani sa ho nikto nezastal, keď jeho predstaviteľom tzv. slušné Slovensko stavalo šibenice,“ napísali na sociálnej sieti ako reakciu na hanlivé výroky, ktoré odzneli na proteste, samotná strana.

„Máme ale povinnosť zdôrazniť, že sloboda slova a najmä sloboda slova u politika zahŕňa aj právo tohto politika používať nadnesené, prehnané, šokujúce a nepekné vyjadrenia, ak je potrebné zvýrazniť vážnosť situácie. Ľudsky nás mrzí, že niektorí ľudia sa na proteste neudržali a povedali, čo si myslia o pani prezidentke a mohlo sa jej to dotknúť. Ešte viac nás však mrzí, ako sa vládna koalícia správa k ľuďom a občanom SR,“ dodáva Smer.

Prezidentke sa ako jediná zo Smeru ospravedlnila iba europoslankyňa Monika Beňová. Napriek tomu, že stála rovno za poslancom Blahom v čase, keď ľudí vyburcoval k tomu, aby si zanadávali na hlavu štátu. Vo videopríspevku tvrdí, že to nepočula.  

„Ja som to naozaj nepočula, chcem sa určite pani prezidentke ospravedlniť ako žena žene. Nepatrí sa, aby vulgarizmy zaznievali na mítingoch, aj keď nesúhlasíme povedzme s jej politikou, neznamená to, že niekto má právo vulgárne ju urážať. Takže prijmite, pani Čaputová, moje ospravedlnenie za tieto nepekné slová," uviedla Beňová vo videu.

Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia, reaguje hlava štátu

„Ďakujem za množstvo podpory, ktorú mi od včera posielate. Nielen pre mňa, ale ešte viac pre budúcnosť Slovenska je dôležité, že vám to nie je jedno. Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia,“ uviedla Zuzana Čaputová.

Prezidentky sa zastali viacerí politici. 

„Páni Fico, Blaha, pani Beňová a zvyšok vašej vykoľajenej strany, verejne sa vás po včerajšku pýtam. Máte ešte hranice? Po vašom prvomájovom burcovaní v Nitre o tom silne pochybujem. Trojnasobný premiér Fico sa na pódiu usmieval, keď dav skandoval vulgarizmy na adresu prezidentky. Neskôr sám vulgárne nadával. Vykrikoval, že pozná pravdu o vražde Kuciaka. Pri Ukrajine ľutoval zabitých Rusov. Robert Fico a jeho s.r.o. je tak hladná po moci, až nemá žiadne zábrany. Javisková improvizácia tejto skupinky ukázala pravú tvár ľudí, ktorí tu 12 rokov vládli. Ich jediným cieľom je živiť v ľuďoch strach a vzbudzovať nenávisť. Útočia na najvyšších ústavných činiteľov. Nie však v rámci politického zápasu, ale osobne a vulgárne. Na to neexistuje žiadne ospravedlnenie. Hanbite sa,“ uviedol premiér Eduard Heger.

„Pani prezidentku nemám rád. Nemám rád jej faloš a strojenosť. Avšak hecovať ľudí na mítingu, aby jej nadávali do “amerických kur.ev”, ako to cez víkend robil úchylák Blaha, je podlosť najhrubšieho zrna,“ napísal šéf OĽaNO a minister financií Igor Matovič.

Verejne sa jej zastala aj strana SaS. „To, čo predvádzajú poslanci Smeru, je dávno za akoukoľvek hranicou. Takáto nekultúrnosť a úbohosť mala miesto možno medzi tými najhoršími mafiánmi, akí po Slovensku chodili. Nemôžeme sa nechať znechutiť,“ dodáva SaS.

„Páni a dámy, môžete sa hanbiť pred celým národom, ale aj pred celým demokratickým svetom. Vraciate Slovensko do čiernej diery Európy, právne aj morálne,“ napísala líderka ZA ĽUDÍ Veronika Remišová.

Žilinka: Nesledoval som spoločenské dianie

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa dnes nevedel vyjadriť k tomu, či bude generálna prokuratúra skúmať hecovanie davu na mítingu Smeru.

„Nesledoval som teraz spoločenské dianie. Určite si preverím, keď si pozriem monitoring. Nemal som dôvod to pozerať. Nesledoval som včera správy, mal som iné starosti,“ povedal.

Žilinka bol ale práve ten, ktorý zasiahol v prípade výrokov komentátora denníka Sme na adresu speváčky Simy Magušinovej. Speváčka sa otvorene hlási ku katolíckej cirkvi, komentátor kritizoval jej tvorbu.

„Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu a to zvlášť, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári,“ uviedol v tom čase v stanovisku.

Žilinka povedal, že zabezpečí, aby prostredníctvom Úradu špeciálnej prokuratúry, v ktorého pôsobnosti sú trestné činy extrémizmu, bolo vyšetrené, či v prípade Magušinovej neprišlo k spáchaniu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.