Utečenci z Ukrajiny menia demografiu v našom regióne. Na Slovensku už môžu byť silnou menšinou

Utečenci prichádzajú do veľkokapacitného krízového centra v Michalovciach
Utečenci prichádzajú do veľkokapacitného krízového centra v Michalovciach Zdroj: TASR/Roman Hanc

Masy utekajúcich z Ukrajiny už menia demografiu v našom regióne. V Česku a Rakúsku prispeli k rekordnému počtu obyvateľov, na Slovensku by už pokojne mohli byť po Maďaroch druhou najväčšou menšinou.

Ruská invázia na Ukrajine vyhnala zo svojich domovov už viac ako päť miliónov ľudí. Mnohí z nich našli svoje útočisko v krajinách strednej Európy. Ich počty začínajú zaznamenávať aj miestne štatistické úrady.

Počet ľudí, ktorí žijú na území Česka, sa blíži k historickému maximu, 11 miliónom. Ide o súčet počtu vlastných obyvateľov a odídencov z Ukrajiny. To je takmer rovnaké množstvo obyvateľov, aké mali Čechy, Morava a Sliezsko pred začiatkom druhej svetovej vojny.

Podľa údajov českého ministerstva vnútra bolo k 1. máju v Česku s udelenou dočasnou ochranou viac ako 320-tisíc Ukrajincov, ktorí utiekli pred vojnou.

Aj Rakúšanom rastie populácia 

Rovnaký jav ako Česi hlásia aj Rakúšania. Počet obyvateľov Rakúska totiž prekročil deväť miliónov aj vďaka utečencom z Ukrajiny.

„Populácia rastie rýchlejšie, než sa očakávalo, vzhľadom na migráciu utečencov z Ukrajiny,“ uviedol riaditeľ rakúskeho štatistického úradu Tobias Thomas.

Počet obyvateľov s ukrajinským štátnym občianstvom sa od začiatku roka 2022 zvýšil o 40-tisíc. V súčasnosti v Rakúsku žije viac ako 52-tisíc takýchto osôb.

Poľská vláda zas zverejnila odhad, podľa ktorého v krajine zostane viac ako jeden a pol milióna Ukrajincov. Približne 100-tisíc ukrajinských utečencov si v Poľsku už našlo prácu a asi 600-tisíc žije v domácnostiach spolu s miestnymi, ktorí im ponúkli prístrešie.

„Sú tu však aj ľudia, pre ktorých je Poľsko iba tranzitnou krajinou na ceste do iných krajín ako Spojené štáty, Kanada či Británia,“ dodal poľský komisár pre utečencov Pawel Szefernaker.

Státisíce Ukrajincov prekročilo aj slovenské hranice

Cez slovenské hranice od začiatku vojny prišlo k 3.5. takmer 370-tisíc ľudí, pričom 72-tisíc z nich sme udelili štatút dočasného útočiska. Toto sú doposiaľ jediné údaje, ktoré ministerstvo vnútra zverejňuje.

„Osobitne evidenciu, kto ostáva z Ukrajincov na Slovensku a ktorí odchádzajú, nevedieme. Pripomíname, že hraničné kontroly sa v schengenskom priestore nevykonávajú,“ odpísali nám z tlačového oddelenia.

Na otázku, či aspoň nepracujú s nejakými odhadmi, neodpovedali.

Ani štatistický úrad nedisponuje inými údajmi. A to, ako sa príliv migrantov pretaví aj do demografie, sa podľa ich argumentácie ukáže až o pár rokov.

Druhá najväčšia menšina

Ak vychádzame z posledného sčítania obyvateľstva, ktorého výsledky zverejnili minulý rok, tak na Slovensku sa prihlásilo takmer deväť a pol tisíc ľudí k ukrajinskej národnosti.

No od februára, ako sme spomenuli vyššie, už viac ako 70-tisíc Ukrajincov dostalo štatút dočasného útočiska. A každým týždňom toto číslo narastá v súčte o niekoľko sto až tisíc ľudí.  

„Je ťažké odhadnúť, koľkí Ukrajinci s udeleným dočasným útočiskom sú na území SR, migrujú do iných krajín, prípadne sa opätovne vracajú na Slovensko či do svojej domoviny,“ uviedol rezort vnútra.

Aj napriek tomu môžeme povedať, že Ukrajinci sú aktuálne, no neoficiálne, druhou najväčšou menšinou na našom území. Prví sú Maďari s viac ako 420-tisíc príslušníkmi.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti