Chýbali dva hlasy: Parlament nevydal Fica na väzobné stíhanie, takto hlasovali jednotliví poslanci

Poslanci nesúhlasili s vydaním Roberta Fica na väzobné stíhanie. V pléne bolo pri hlasovaní prítomných všetkých 150 poslancov. Návrh podporilo 74 zákonodarcov, proti bolo 49, zdržalo sa 19 a nehlasovalo osem. Šéfa Smeru-SD podržali aj viacerí koaliční poslanci.

Návrh podporili všetci poslanci koaličných strán SaS a Za ľudí. Z poslaneckého klubu OĽANO hlasovali za takmer všetci, okrem Romany Tabák, ktorá nehlasovala a Kataríny Hatrákovej, ktorá sa hlasovania zdržala. Ak by obe návrh podporili, Fica by parlament vydal. Návrh by prešiel aj v prípade, keby zaň zahlasovali aspoň dvaja poslanci Sme rodina, no neurobil tak ani jeden z nich. Všetci sa zdržali, podobne ako aj bývalý poslanec za OĽANO Ján Krošlák.

Za návrh nezahlasoval nikto z opozície.

Prípadné väzobné stíhanie zákonodarcu je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.

Reakcia Roberta Fica

Líder Smeru-SD Robert Fico sa poďakoval poslancom Národnej rady (NR) SR, ktorí nepodporili žiadosť prokuratúry o súhlas parlamentu s jeho väzobným stíhaním. Naďalej hovorí v súvislosti s jeho obvinením o politickom procese.

 "Ďakujem každému poslancovi, ktorý ma podporil, a rešpektujem každého, kto mal na to iný názor," uviedol Fico.

Strana Smer-SD sa na sociálnej sieti poďakovala poslancom, ktorí sa postavili na stranu zdravého rozumu a "hlasovali za demokraciu a právny štát". "Slováci, dnes sme dvakrát silnejší aj vďaka vašej podpore v boji za záchranu Slovenska," dodala strana.

​Diskusia sa začala ešte minulý týždeň a skončila sa v utorok (3. 5.) večer. Vystúpilo v nej viacero rečníkov najmä z opozičných radov. Smer-SD nevidí dôvod na väzobné stíhanie svojho lídra. Opozícia tiež hovorila o zneužívaní trestného práva v politickom boji. Predstavitelia koalície zopakovali, že rozhodnúť má súd a nie plénum, hovorili o vydaní Fica do rúk spravodlivosti.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a policajný exprezident Tibor Gašpar. 

Súvisiaci obsah

​​Prvým poslancom v histórii samostatného Slovenska, ktorého vydal parlament na väzobné stíhanie bol Ivan Lexa. Rozhodlo sa 15. apríla 1999, pričom zo 134 prítomných hlasovalo 82 poslancov za, proti bolo 51. Nehlasoval vtedajší koaličný poslanec Jirko Malchárek (SOP).

Sudca akceptoval návrh vyšetrovateľa a prokurátora a vzal exšéfa SIS do vyšetrovacej väzby. Hospitalizovali ho 8. júna 1999 a 19. júla 1999 ho prepustili z kolúznej väzby.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti