Nemocnica Bory láka zdravotné sestry z okolitých nemocníc. Tým môže vzniknúť nový problém

Nemocnica Bory láka zdravotné sestry z okolitých nemocníc. Tým môže vzniknúť nový problém
Zdroj: TASR

Otvoria budúci rok, no personál zháňajú už teraz. Nemocnica Bory v Bratislave začala s náborom zdravotných sestier. Na Slovensku ich dlhodobo chýbajú tisícky, mnohé sa do novej nemocnice hlásia aj z iných zariadení.

Nemocnica plánuje zamestnať vyše 400 sestier a minimálne 30 pôrodných asistentiek. Už teraz avizuje, že má viac žiadostí ako potrebuje. Hlásia sa sestry z rôznych zdravotníckych zariadení aj zo sociálnej sféry.

Podľa Slovenskej komory sestier zdravotníčok celkovo na Slovensku chýba vyše 12-tisíc. Len v nemocniciach by ich potrebovali o 3600 viac.

„Neviem si predstaviť, odkiaľ by sme tých 440 sestier zobrali, ak by sme ich nestiahli z okolitých nemocníc,“ uviedla Iveta Lazorová, Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

V najväčšej nemocnici na Slovensku, v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, pracuje 1900 sestier. Potrebovali by ich oveľa viac. Motivovať ich chcú 4000-ovým náborovým príspevkom.

Do nemocnice Bory sa hlásia aj naši zdravotníci, ktorí už dlhodobo pracujú v zahraničí. Prilákať by ich mal lepší pracovný štandard.

„Takmer všetky vedúce pozície máme už obsadené a povedala by som, že 30 percent zamestnancov je zo zahraničia a vracajú sa na Slovensko,“ uviedla Alena Kendrick, riaditeľka pre ošetrovateľstvo Nemocnice Bory.

Prvých 100 sestier by malo do novej nemocnice nastúpiť vo februári budúceho roka kvôli zaúčaniu. Oddelenia sa budú otvárať postupne, prvé otvoria v marci 2023.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.