Čo bude teraz s Ficom? Jeho nevydanie nemá vplyv na obvinenie, tvrdí ústavný právnik

Po niekoľkodňovej diskusii v pléne parlamentu v stredu (4. 5.) podvečer zákonodarcovia po prvýkrát v tomto volebnom období rozhodovali o vydaní poslanca na väzobné stíhanie. Návrh nakoniec neprešiel o dva hlasy. Nepodporili ho poslanci koaličného hnutia Sme rodina, ako aj Romana Tabák a Katarína Hatráková z OĽANO, čo ich stálo miesto v klube.

Rozhodnutie poslancov, ktorí nesúhlasili s vydaním lídra Smer-SD Roberta Fica na stíhanie, nemá podľa ústavného právnika a advokáta žiadny vplyv na jeho obvinenie. „Trestné stíhanie sa vedie ďalej, akurát bude poslanec Fico stíhaný na slobode, a nie vo väzbe,“ povedal pre TVNOVINY.sk Radoslav Procházka.

Súvisiaci obsah

​​Vyšetrovateľ NAKA v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a policajný exprezident Tibor Gašpar. 

Ak nepríde Fico na výsluch, môžu ho predviesť

Procházka ďalej poznamenal, že o vine rozhodne súd. Stane sa tak až vtedy, ak sa prokurátor vôbec rozhodne podať obžalobu.

„Parlament nerozhodoval o vine. A nemal rozhodovať ani o tom, či vidí dôvody väzby. Mal posúdiť, či Ficovi hrozí, že súd dôvodnosť jeho väzby neposúdi spravodlivo alebo či by jeho väzobné stíhanie znamenalo neprípustný zásah do vnútorných pomerov parlamentu,“ konštatoval.

Podľa ústavného právnika keď Fica predvolajú v jeho kauze na výsluch, musí prísť.

„V prípade potreby ho orgány činné v trestnom konaní nechajú predviesť,“ reagoval Procházka na otázku, čo by sa stalo ak by nereagoval opozičný poslanec na predvolanie.

Poslanecká imunita sa týka už iba výrokov

Poslanci už majú takmer desať rokov imunitu iba na výroky, ktoré povedia v pléne, orgánoch parlamentu a za to, ako hlasovali. Táto imunita sa nich vzťahuje aj po skončení mandátu.

Pri zmenách, ktoré platia od 1. septembra 2012, poslanci schváli to, že na vzatie poslanca do väzby je potrebný súhlas parlamentu. Na zadržanie člena snemovne v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas imunitného výboru. Ak sa tak nestane, prepustia ho. Keď prichytia poslanca pri trestnom čine, polícia to oznámi šéfovi národnej rady a spomínaného výboru.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti