Prezidentka si pripomenula 77. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Hold hrdinom vzdala na troch miestach

Na Pohroní si prezidentka Zuzana Čaputová pripomenula 77. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Hold hrdinom postupne vzdala na troch rôznych pietnych miestach padlých vojakov československej, sovietskej a rumunskej armády.

Prezidentka zdôraznila, že na minulú udalosť spomíname dnes v konkrétnom kontexte vojenského konfliktu v susednej krajine. Má nám to pripomínať, že mier stále nie je samozrejmosťou.

"To, že vzdáme hold príslušníkom sovietskej armády, ktorí sa zaslúžili za naše oslobodenie, nie je možné chápať ako legitimizáciu vojnového konfliktu na Ukrajine. Dokonca by som povedala, že je to zrada voči všetkým obetiam, ktoré bojovali proti skutočnému a nie domnelému fašizmu," povedala Čaputová.

Na ústrednom vojenskom cintoríne vo Zvolene je pochovaných viac ako 17.600 príslušníkov sovietskej Červenej armády a viac ako 10.300 vojakov Kráľovskej rumunskej armády, ktorí v rokoch 1944 – 1945 zahynuli pri oslobodzovaní nášho územia. Cintoríny padlých sovietskych a rumunských vojakov sú národnými kultúrnymi pamiatkami SR.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme História

Dôležité udalosti