Pri Očovej napadla medvedica horára. Zaútočila odzadu, neďaleko cesty

Na horára v katastri obce Očová v pondelok (9. 5.) dopoludnia útočila medvedica. Nešťastie sa stalo v čase, keď 33-ročný zamestnanec štátnych lesov vykonával terénnu obhliadku miesta, ktoré sa malo zalesňovať.

„Medvedica bola na mieste aj s troma minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu, ale nemá vážnejšie zranenia. Je však poudieraný, má natrhnutý  stehenný sval a na bedrách škrabance. Muž sa snažil vyhnúť priamemu kontaktu s medvedicou, tá ho však sotila na zem, revala, no v útoku už ďalej nepokračovala,“ povedal k prípadu hovorkyňa Lesy SR Marína Debnárová.

Nešťastie sa stalo v lokalite Jasle, ktorá je asi 300 metrov od budovy bývalej lesnej správy Kyslinky v blízkosti prístupovej cesty z Hrochote v smere na Zálomskú a Očovú. Zamestnanci už kontaktovali políciu i Zásahový tím pre medveďa hnedého. 

Súvisiaci obsah

​Ide o druhý útok na horára, ktorý zaznamenali LESY SR  v tomto roku. Zamestnanec štátneho podniku, ktorého napadol medveď začiatkom marca, je do dnešných dní práceneschopný.

Ako sa správať v lese

Lesy SR radia všetkým ľuďom, nielen návštevníkom, cyklistom, turistom či hubárom na Poľane, ale aj v iných pohoriach, aby sa po horách nepohybovali sami a informovali blízkych o približnej trase kade pôjdu.

„Dlhodobo upozorňujeme na potrebu regulácie populácie medveďa hnedého na Slovensku, nakoľko ich stavy už dnes považujeme za neúnosné. Je pravdepodobné, že stretov s človekom bude pribúdať, čo dokazuje aj dnešný prípad,“ konštatovala Debnárová.

Pokiaľ sa pohybujeme na miestach výskytu veľkých šeliem, odborníci odporúčajú v skupine medzi sebou komunikovať prirodzeným tónom hlasu, vyhýbať sa neprehľadným miestam a húštinám s mladým porastom, vyhnúť sa návštevám lesa v čase brieždenia a zotmievania sa, kedy aktivita pohybu šelmy stúpa.

„Od apríla až do júna je medvedia ruja. Medvede sú v tomto období najaktívnejšie, stretnutie s nimi je pravdepodobnejšie. Medvedice s tohtoročnými mláďatami už opustili svoje brlohy, a preto pri presunoch môžete naraziť i na skupinu viacerých medveďov pokope. Medvedica, ako každá iná matka, môže byť pri obrane svojho potomstva nevyspytateľná,“ upozornila hovorkyňa.

Čo robiť, ak stretnete medveďa

V prípade stretnutia človeka s medveďom odborníci odporúčajú pomaly cúvajúc opustiť miesto, kde ste šelmu stretli

„V prípade, že vás medveď zvalí na zem, chráňte si hornými končatinami najmä oblasť hlavy a krku. Neodporúčame priamy očný kontakt,“ dodala Debnárová.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti