Čaputovú môže podľa odborníka poraziť jediný politik. SNS a Republika vyzývajú na spojenie opozície

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Politické strany ešte nepredstavili svojich kandidátov na prezidenta, no situácia pripomína predvolebný boj. Pred prezidentskými voľbami v roku 2024 nás tento rok čakajú ešte spojené komunálne a župné.

Napriek tomu opozičný Smer nešetrí protivládnymi protestami a útokmi na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Odborník nevylučuje, že opozičné strany Smer, Hlas a Republika postavia spoločného kandidáta, aby si vyskúšali spoluprácu.

Uhrík: Nesmie sa zopakovať scenár z roku 2019

Poslanec za Smer Ladislav Kamenický v relácii Na telo povedal, že chcú nájsť silného opozičného kandidáta, ktorého by podporil z opozičných strán aspoň Hlas. O iných opozičných stranách nehovoril.

Strana Petra Pellegriniho nepotvrdila, či chcú spoločný postup so Smerom a ďalšími stranami. „Prioritou pre Hlas sú momentálne komunálne voľby. Prezidentské voľby sú naozaj ďaleko, a preto sú to nateraz úplne predčasné otázky,“ reagovala hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.

SNS si želá len spoluprácu so Smerom a Hlasom. Zatiaľ sa však nedohodli. „Jediným prezidentským kandidátom, a všetci to dobre vieme, bude Robert Fico. Slovenská národná strana ešte v otázke prezidentských volieb nerokuje,“ uviedla hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. S Hlasom a Smerom chcú koalíciu aj do komunálnych volieb, no SNS je sklamaná, že v Banskobystrickom kraji rokuje Hlas s SaS.

„Veríme, že do prezidentských volieb sa vykryštalizuje osobnosť, ktorá môže reprezentovať záujmy strán Hlas - SD, Smer - SD a SNS. Pokiaľ tomu tak nebude, SNS navrhne svojho kandidáta,“ dodala hovorkyňa.

Za spoločný postup sa jednoznačne postavil predseda hnutia Republika Milan Uhrík. „Hnutie Republika urobí v prezidentských voľbách všetko pre to, aby sa neopakoval scenár z roku 2019, kedy kvôli egám jednotlivcov a rozdrobeniu pronárodných síl zvíťazila Zuzana Čaputová. Ak nájdeme spoločného pronárodného kandidáta na prezidenta, za ktorého sa budeme vedieť hrdo postaviť, tak ho radi podporíme,“ povedal Uhrík.

O konkrétnych menách nechce hovoriť. Teraz sa sústreďujú na župné voľby, v ktorých chcú predstaviť kvalitných kandidátov. „Apelujeme na kolegov z opozície. Poďme do župných volieb a spoločne zvíťazíme. Voliči si to želajú,“ dodal europoslanec.

Čaputovú môže poraziť jedine Pellegrini

Politológ Erik Láštic z katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave hovorí, že politické strany nie sú jediné, ktoré môžu nominovať kandidátov. V minulosti uspel nezávislý kandidát Andrej Kiska, ktorý v druhom kole porazil Fica. Kľúčové teda bude, čo budú politické strany vo voľbách sledovať. „Jednou z možností je, že si súčasná opozícia Hlas, Smer, Republika vyskúša spoluprácu tým, že postaví do volieb spoločného kandidáta. Ťažko však predpokladať, kto bude ten umiernený kandidát,“ vysvetlil Láštic.

Ak sa Čaputová rozhodne znova kandidovať, ostatným súperom odborník radí, aby si uvedomili, že idú do súboja s najpopulárnejšou političkou a navyše ju podporuje aj časť opozičných voličov. „Čaputovej výhodou je, že nie je priamo previazaná so stranami súčasnej vládnej koalície. To, že si ju cielene ako predmet svojich útokov vybral Smer, nie je náhoda, niečo podobné urobil Smer cielene aj v prípade Kisku,“ vysvetlil Láštic.

Robert Fico aj Ľuboš Blaha sú síce teraz populárnymi a výraznými osobnosťami svojej strany a Láštic pripúšťa, že sú prijateľní aj pre časť voličov Hlasu a Republiky, ale zvyšok voličov ich vníma veľmi negatívne. Jediný, kto by mal dnes proti Čaputovej šancu, je podľa Láštica Peter Pellegrini.

V prezidentských voľbách pôjde o veľa

Situácia na politickej scéne je turbulentná aj v dôsledku vážnych policajných obvinení, ktoré siahajú do vysokej politiky. NAKA obvinila zo založenia a podporovania zločineckej skupiny Roberta Kaliňáka a Roberta Fica. Kým prvý už sedí vo vyšetrovacej väzbe, poslanca Fica parlament podržal a stíhaný je na slobode.

Opoziční politici vyšetrovania kritizujú a hovoria, že za obvineniami je súčasná vláda, ktorej ide iba o politickú pomstu. Ak by súdy odsúdili za korupciu Kaliňáka, Fica či im blízkych bývalých funkcionárov, majú ešte poslednú nádej - prezidentskú milosť.

Prezident má právomoc udeliť milosť alebo amnestiu právoplatne odsúdeným za trestný čin. Čaputová verejne niekoľkokrát zopakovala, že ľuďom odsúdených za korupciu milosť nedá.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti