V. Zelenskyj sa v parlamente poďakoval Slovensku: Vaša pomoc by mohla byť príkladom pre ostatné krajiny

Apeloval, aby sme sa čím skôr odstrihli od ruskej ropy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prvýkrát vystúpil v slovenskom parlamente. Poslanci sa s ním spojili cez telemost. 

„Vážený slovenský národ, obrátiť sa na vás je pre mňa obrovská česť. Chcem sa vám poďakovať za všetku pomoc, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine. Ceníme si rozhodnosť, ktorá hovorí o tom, že sloboda bez sily je márna. Bolo by dobré, keby sa to od vás naučili iné krajiny Európy a sveta,“ vyhlásil Zelenskyj.

Dodal, že s prezidentkou Zuzanou Čaputovou podpísal deklaráciu o uznaní európskej perspektívy Ukrajiny. Každá krajina chce podľa neho žiť slobode a slobodne si vyberať svoju budúcnosť. Tomu chce podľa ukrajinského prezidenta Rusko zabrániť a ide tým proti celej Európe.

„Vážime si život, práva človeka, hranice a slobodu. Váš premiér Eduard Heger bol jedným z našich prvých zahraničných priateľov, ktorý uvidel predmestie Kyjeva a na vlastné oči videl, čo tam urobili Rusi. Na vlastné oči videli aj slovenskí europoslanci zločiny ruských okupantov proti mieru, proti civilnému obyvateľstvu,“ vyhlásil Zelenskyj. 

Stojíme podľa neho medzi dvoma protikladmi. Na jednej strane je európska demokratická únia a na druhej tyrania. „Keď nezastavíme ruské vojská, prídu všade tam, kam môžu, aj na územie Slovenska,“ dodal.

Boj Ukrajiny s Ruskom sa podľa Zelenského opiera o tri hlavné nástroje. Tým prvým sú zbrane. „Ukrajinci budú stále pamätať, ako Slovensko poskytlo to, čo sme naozaj potrebovali: lietadlá a helikoptéry. Naša vlajka symbolizuje zem, ktorá je posiata žltou pšenicou. Teraz našu zem treba chrániť a potrebujeme na to podporu, aj tú vašu.“

​Embargo na ropu je otázka slobody

Druhým nástrojom sú sankcie. Pripomenul, že Európska únia chystá prijať šiesty balík sankcií, ktorého súčasťou je aj embargo na ropu. Dodal, že si je vedomý, že Slovensko je závislé od ruskej ropy a odstrihnutie nie je pre nás jednoduché. Niekoľkokrát zopakoval, že postoju Slovenska rozumie. Pripomenul však, že rovnako bola aj Ukrajina závislá od ruského plynu. Rusko si takto podľa Zelenského zaviazalo Ukrajinu zámerne, aby ju mohol Putin vydierať a následne napadnúť. 

Putin podľa Zelenského urobil všetko preto, aby vyvážal do Ukrajiny čo najviac plynu. Ukrajine nastavil ľahšie schémy platieb a dodával jej ho za nízke ceny. „Všetko to skončilo plynovou vojnou a nakoniec aj konečnou zmluvou, ktorá ohrozovala našu suverenitu,“ varoval Zelenskyj. Rusko podľa ukrajinského prezidenta poskytlo Ukrajine zľavy na plyn výmenou za to, že ruské námorníctvo malo prístup na Krym. Následné vydávanie ruských pasov a silná propaganda viedli v roku 2014 k anexii Krymu. 

„Vážený slovenský národ, Ukrajina prešla touto cestou a týmito omylmi. Slovensko a Európa sa im môže vyhnúť. Treba odmietnuť ruskú ropu, pretože je to otázka slobody,“ vyhlásil pred poslancami. 

Posledným nástrojom Ukrajiny je podľa Zelenského vstup do Európskej únie. „Prosím vás, aby ste boli naším hlasom v Európskej únii, aby ste nás chránili pred tými, ktorí si slobodu cenia menej ako vy,“ vyhlásil. Pripomenul rok 1968, keď do Československa vtrhli ruské vojská, aby šírili tyraniu. 

„Víťazstvo bude dosiahnuté. Čím viac spolupracujeme a tlačíme na Rusko, tým presnejšie sú obrysy nášho víťazstva,“ dodal Zelenskyj.

Poslanci sa na záver postavili a ukrajinskému lídrovi tlieskali. V sále neboli prítomní poslanci za Republiku, ĽSNS a niektorí členovia Smeru. Predseda parlamentu Boris Kollár poďakoval Zelenskému za jeho boj za slobodu a podporil ochotu Slovákov a slovenskej vlády pomáhať východným susedom.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti