Reakcie na Zelenského: „Fašisti odišli ako krysy,“ povedal Stančík. Poslanec Smeru bol príjemne prekvapený

Plénum NR SR počas príhovoru Volodymyra Zelenského.
Plénum NR SR počas príhovoru Volodymyra Zelenského. Zdroj: TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpil v slovenskom parlamente. Poslanci si jeho príhovor vypočuli cez telemost. Väčšina pléna mu na konci tlieskala, no niektorí poslanci počas prejavu odišli zo sály. 

Premiér Eduard Heger, ktorý sa príhovoru zúčastnil aj so svojím kabinetom, poďakoval za Zelenského slová. „Ak demokratické krajiny nepoľavia v pomoci Ukrajine, ak Ukrajina dostane zbraňové systémy, ktoré potrebuje, podarí sa jej zahnať ruskú armádu tam, kde bola pred 24. februárom. Takto som prečítal dnešný odkaz prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, ktorý sa prihovoril formou telemostu poslancom Národnej rady, ako aj našim občanom. Keby som mal možnosť zareagovať, povedal by som mu za nás na Slovensku, že naďalej urobíme všetko, čo je v našich silách, aby Ukrajina vyšla z tejto vojny ako víťaz a Rusko bolo porazené. A rovnako by som mu zopakoval, že budeme podporovať jej európsku perspektívu,“ reagoval Heger.

„Stále si kladiem otázku, ako je možné, že niektorí ľudia u nás a dokonca aj v parlamente schvaľujú ruskú agresiu. Zatvárajú si oči i uši, aby nepočuli tie strašné príbehy o zverstvách ruských vojakov, aby nepočuli to úpenlivé volanie o pomoc spoza našej východnej hranice. Absencia ľudskosti a súcitu u týchto ľudí pre mňa znamená výstrahu, že by sa neštítili dopustiť ohavných činov aj na vlastnom národe,“ uviedol premiér. Dodal, že hoci je prítomné zlo, prítomná je aj obrovská ochota ľudí postaviť sa mu na odpor, brániť slobodu a ľudskú dôstojnosť.

Podľa poslanca Smeru má Zelenskyj charizmu

Robert Fico už pred zasadnutím parlamentu avizoval, že si Zelenského nepríde vypočuť. Jeho stranícky kolega Vladimír Baláž ostal a bol príjemne prekvapený. „Príhovor bol veľmi dobre urobený. Ten človek má určitú charizmu. Vie pracovať s médiami, s ľuďmi. Bol som príjemne prekvapený. Jeho príprava bola veľmi dobrá. Veľmi dobrou pripomienkou bol rok 68, ktorý nás všetkých zasiahol. Dobrá bola aj prvá časť príhovoru, keď poďakoval Slovenskej republike za pomoc, ktorá ide od vlády, od štátu, od obyčajných ľudí, od každého človeka, od väčšiny ľudí z našej republiky, že si to cení. To bolo pre mňa silné,“ povedal Baláž. 

To, že jeho kolegovia neboli v sále, nekritizoval. Je to podľa neho súčasť toho, že sme slobodná krajina a každý sa môže rozhodnúť, ako sa k Zelenského prejavu postaví. Nakoniec to podľa neho zhodnotia voliči vo voľbách.

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík reagoval, že Zelenskyj povedal všetko, čo bolo potrebné. Vyzdvihol najmä pasáž, v ktorej hovoril o našej závislosti od ruskej ropy a plynu.

„Závislosť sa nedá zrušiť zo dňa na deň. Predošlé vlády 12 rokov zanedbávali túto závislosť. Spravili z nás ekonomického vazala Ruskej federácie. Robíme všetko preto, aby sme závislosť znížili a neboli otrokom ruskej ropy a plynu. Zelenskyj vyslal nádej, že Slovensko bude hlasom Ukrajiny v Európe. Aj keď sa boje skončia, Ukrajina potrebuje ekonomickú obnovu a bez európskej perspektívy to bude veľmi ťažké,“ myslí si Stančík. 

Kritizoval opozíciu, ktorej časť z pléna odišla. „Fico neprišiel. Fašisti sa počas prejavu postavili a opustili sálu, odišli ako krysy. Medzi Smerom a extrémistami nie je žiaden rozdiel. Vidíme kontúry budúcej koalície. Môžeme byť hrdí, že máme vládu Eduarda Hegera a že máme vládu, ktorá vie, že musíme stáť na správnej strane dejín,“ dodal poslanec.

Korčok: Fico zdupkal z parlamentu, lebo sa hanbí

Šéf našej diplomacie Ivan Korčok označil za zbabelé, že časť poslancov Smeru-SD a nezaradených poslancov pôsobiacich v ĽSNS a mimoparlamentnej Republike nebolo v pléne počas prejavu Zelenského. Označil to za politicky zbabelé a hanebné. „Viete prečo Robert Fico zdupkal z parlamentu? Lebo sa hanbí. Hanbí sa za to, čo odkazuje na 75. deň vojny matkám, otcom, zabitým deťom, synom a ženám, ktoré museli opustiť svoje rodiny a sú aj tu dnes na Slovensku. Hanbí sa, preto odišiel,“ povedal minister zahraničných vecí.

Korčok i Jaroslav Naď zároveň ocenili, že viacerí opoziční politici ostali v pléne počas príhovoru. Naď verí, že poslanci Smeru svojim straníckym kolegom odovzdajú posolstvo a informácie z jeho prejavu a že to zmení „nezmyselné vyjadrenia“ niektorých predstaviteľov strany. Podčiarkol, že vo svete je dôležitá demokracia, spravodlivosť, sloboda a mier. „Našou pomocou Ukrajine k tomuto smerujeme,“ poznamenal.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v reakcii na príhovor povedal, že agresiu treba odsúdiť, nemá byť ospravedlňovaná či ticho tolerovaná. „Stojím na strane Ukrajiny. Volodymyr Zelenskyj je hrdinom dnešných dní,“ uviedol na sociálnej sieti.      

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti