Už o mesiac budeme vedieť, kto kandiduje

Voľby
Zdroj: TASR

Voľby budú v sobotu 15. novembra, volebné miestnosti budú otvorené do 20.00 h

Aj u vás v týchto týždňoch unáhlene začali opravovať rozbité cesty, chodníky, či lavičky v parkoch? No, možno si poviete - Jasné, blížia sa nejaké tie voľby. Presne o mesiac je uzávierka kandidátok na starostov a primátorov.

Čo si budeme nahovárať, funguje to tak celé roky. Je to otázka dobrého načasovania, aby ľudia krátko pred voľbami už zabudli na nejaké dopravné obmedzenia a naplno si užívali zrekonštruované cesty, či chodníky. Na nejakú výmenu, rekonštrukciu, či opravu natrafíte momentálne asi v každej obci, či v meste.

Zorganizovať komunálne voľby nás bude stáť takmer 10 miliónov eur a prípravy sa už pomaly rozbiehajú. Momentálne je tretina starostov a primátorov bez politickej príslušnosti. Nezávislí kandidáti sa však nemôžu o kandidatúru hlásiť len tak.

„V závislosti od veľkosti toho mesta alebo obce musí získať podpisy, petíciu," vysvetlila Eva Chmelová z odboru volieb a referenda MV SR. Napríklad v malej obci stačí desať podpisov a v Bratislave šesťsto.

Nové volebné kódexy pre jesenné komunálne voľby ešte neplatia. Jediná novinka, čo nateraz platí, je podmienka minimálneho stredného vzdelania pre kandidátov na starostov a primátorov. Ústavný súd má od začiatku júla na stole sťažnosť a návrh na pozastavenie účinnosti tejto podmienky.

Starostov, primátorov, obecných a mestských poslancov budeme voliť 15. novembra, a to už budú pre tento rok naozaj posledné voľby.BRATISLAVA/Martina Töröková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Komunálne voľby 2014

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.