V jeho rukách vznikol aj kultový žltý šlabikár. V Trenčíne otvorili výstavu ilustrácií výtvarníka Ferdinanda Hložníka

Kultový žltý šlabikár, na ktorom vyrastali mnohé generácie, netreba zvlášť predstavovať. Diela jeho autora Ferdinanda Hložníka vystavujú v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. A nechýbajú ani kresby zo známej učebnice pre prvákov. 

„On bol veľmi sústredený. Mám taký pocit, že nemal veľmi rád, keď ho niekto vyrušoval,“ takto charakterizoval otca pri práci syn Juraj Hložník. V galérii na jednej stene vystavujú na žltom podklade 23 ilustrácií, ktoré sú aj v legendárnom šlabikári.

Ferdinand Hložník na ňom pracoval začiatkom 60. rokov a generácie detí sa z neho učili takmer tri desaťročia. „Stal sa kultovým, vždy o ňom hovoríme ako o tom žltom šlabikári,“ uviedla Ida Želinská, kurátorka výstavy. Hlavné postavy učebnice sú, samozrejme, deti. „Ilustrácie šlabikára tvorili koncept, uzavretý príbeh detí, ktoré prišli do prvej triedy a začali čítať,“ upresnila kurátorka.

Ferdinand bol trochu v tieni slávneho brata Vincenta Hložníka. V Bazovského galérii si môžete pozrieť prierez jeho tvorbou, teda ilustrácie aj z iných knižiek.

Dokedy bude výstava sprístupnená verejnosti, sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti