V Podpoľaní napadla medvedica dvoch mužov, jednému rozdriapala tvár. Zástupcovia regiónu žiadajú štát o pomoc

Tri útoky medveďa v regióne Podpoľanie za posledný týždeň. V stredu (11.5.) na Hradných lúkach, iba pár kilometrov od obce Dúbravy, naháňal medveď deväť členný tím, ktorý bol obhliadať pozemky v chránenom území. Boli medzi nimi aj zamestnanci Ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody zo Zvolena.

„Ten jeden zamestnanec hovorí, že zhodou okolností tu nedávno stretol medveďa a ani to nedopovedal, z lesíka vystrčila hlavu medvedica a začala revať. Všetci začali utekať, bola panika. Na vlastnej koži tak zistili, že tento stav v Podpoľaní je vážny,“ opísal dramatické chvíle podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Roman Malatinec.

Súvisiaci obsah

Len pár hodín na to, nad Hriňovou, síce niekoľko kilometrov ďalej, ale v tom istom regióne, medvedica zaútočila na dvoch turistov. Jedného vážne zraneného muža (45) prevážal vrtuľník do nemocnice v Banskej Bystrici. Podľa našich informácií je v umelom spánku. Utrpel vážne zranenia najmä v oblasti hrudníka a tváre, ktorú mu dodriapala. Lekári ho v noci operovali, jeho stav je stabilizovaný.

Druhého muža previezla sanitka s poraneniami nôh a ramena do zvolenskej nemocnice.

Medvedica zaútočila v blízkosti horského hotela Poľana a bola v sprievode troch mláďat. Jeden z napadnutých je zamestnanec OZ Horehronie. Obaja boli vybavení sprejmi proti medveďom, ktoré aj použili, ale obranný účinok sa nedostavil, informovali Lesy Slovenskej republiky.

Ďalšie nešťastie sa stalo v pondelok (9.5.) v katastri obce Očová. Medvedica s mladými zaútočila na 33-ročného zamestnanca štátnych lesov.

Súvisiaci obsah

​Ľudia žijú v strachu

Ľudia v celom regióne Podpoľanie žijú v strachu, boja sa chodiť nielen do hôr, keďže šelmy už zavítali z kopcov do dedín. Tamojší obyvatelia už roky upozorňujú na problém so šelmami.

„Pred pár dňami sa priamo v centre Dúbravy pohybovala medvedica, kúsok pri Želobudzi vidia medvede už ľudia bežne, cyklista išiel na bicykli po cyklotrase v Stožku, medveď bežal popri ňom,“ vymenoval Malatinec ďalších pár príkladov, kedy sa ľudia stretli zoči-voči s obrovskou šelmou.  

Zástupcovia regiónu už nechcú ďalej čakať. Ministra životného prostredia Jána Budaja vyzývajú, aby situáciu urýchlene riešil.

„Boli tu vždy medvede, vlky. Zdravý sedliacky rozum nám napovedá, že keď sa už pohybujú v lokalitách, kde v živote o nich ľudia nepočuli, ťahajú sa smerom dole do dedín, tak to už nie je dobré,“ dodáva podpredseda BBSK.

Zároveň ale nechce, aby ich ľudia z miest odsudzovali za to, čo teraz riešia, pretože ako tvrdí, sú naučení žiť v symbióze so zvieratami, vedia, že ich tu majú a aj chcú mať.

„Každý hovorí, že sú to kontajnerové medvede. My to ale odmietame, pretože, my nie sme lokalita cestovného ruchu ako v Tatrách. U nás ľudia poľnohospodárčia, majú tu ovocné sady, včelstvá aj škody na majetku z roka na rok narastajú,“ dodáva Malatinec.

Verejnosť na Podpoľaní je podľa neho pripravená verejne protestovať.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti