Pred hraničným priechodom v Ubli sa tvoria rozsiahle kolóny. Polícia obmedzuje dopravu

V súvislosti s vývozom jazdených osobných motorových vozidiel zakúpených na území Európskej únie na Ukrajinu, ktorý je od stredy (11. 5.) možné realizovať len cez hraničný priechod v Ubli, finančná správa (FS) upozorňuje, že colné formality týkajúce sa vývozu áut treba mať pripravené vopred. Prevážajúci tým pomôžu zabezpečiť čo najplynulejšie konanie na hraničnom priechode, ktorý aktuálne čelí enormnému náporu takýchto vozidiel. TASR o tom informovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová.

"Vyvážané automobily fyzickými osobami totiž podliehajú colnému konaniu. To je možné uskutočniť na ktorejkoľvek vnútrozemskej pobočke colného úradu, kde vývozca môže podať vývozné colné vyhlásenie. Celý proces podania colného vyhlásenia je možné urýchliť kontaktovaním akejkoľvek špedičnej organizácie," ozrejmila s tým, že všetky potrebné informácie k colnému konaniu zverejňuje FS na svojom webe.

Nimrichterová tiež pripomenula, že slovenské colné orgány nemajú vplyv na colné konanie a registračný proces súvisiaci s dovozom automobilov na ukrajinskej strane. "Príslušníci FS vybavujú tieto automobily na hraničnom priechode Ubľa v dvoch jazdných pruhoch," uviedla s tým, že všetky ostatné osoby, dopravné prostriedky aj humanitárnu pomoc prestupujúce štátnu hranicu cez tento hraničný priechod vybavujú colníci po vstupe do colného priestoru priebežne.

Na hraničnom priechode v Ubli, ktorý je zmenou ukrajinskej legislatívy od stredy jediným hraničným priechodom, cez ktorý je možné vývoz vozidiel na Ukrajinu realizovať, sa podľa informácií hraničnej a cudzineckej polície tvoria niekoľko stometrové kolóny. Čakacia doba na vybavenie bola vo štvrtok ráno 168 hodín. Neskôr cez sa skrátila na 1440 minút, teda zhruba jeden deň.

Pre kolóny obmedzuje polícia dopravu v prihraničnej oblasti. Štátna cesta Tibava – Choňkovce – Podhoroď – Ruský Hrabovec – Dúbrava – Ubľa je od štvrtka 16.00 h pre motorové vozidlá smerujúce na Ukrajinu neprejazdná.

"Obmedzenia sa netýkajú miestnych obyvateľov, vozidiel zásobovania a autobusovej dopravy," informovala TASR hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická.

Obchádzka pre motorové vozidlá s prenosnými evidenčnými číslami na vývoz na Ukrajinu je od rovnakého času odklonená na trase Michalovce – Humenné – Snina – Ubľa. "Z uvedeného dôvodu žiadame všetkých ostatných cestujúcich smerujúcich na Ukrajinu, aby na odchod zo SR prioritne využili hraničný priechod Vyšné Nemecké," doplnila hovorkyňa.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti