Koaličná komédia. Medzi sebou bojujúci Matovič s Gröhlingom sa chcú postaviť do čela protivládneho štrajku

Komédia na slovenskej politickej scéne. Na čelo štrajku učiteľov, ktorý protestujú proti vláde, sa mieni postaviť samotný minister školstva. Branislav Gröhling totiž viní ministra financií, že mu nechce uvoľniť financie. Igor Matovič zas zo zlej situácie viní Gröhlinga a preto sa tiež chce postaviť medzi protestujúcich pedagógov. Obaja sľubujú, že budú tiahnuť na rezort toho druhého.

„Tieto dni sa diskutuje aj o financiách. Ministerstvo financií nechce vyčleniť financie na zvýšenie platov učiteľov. Dnes som na otázku, či podporím protesty učiteľov, odpovedal, že pokojne budem stáť na ich čele,“ uviedol Gröhling na sociálnej sieti.

„Ako povedal on, že možno pôjde s tými učiteľmi, tak ja pôjdem určite, ale proti ministerstvu školstva a proti ministrovi školstva,“ kontroval Matovič.

Problémom je, že sľúbené tri percentá od júla nestačia odborárom, ani ministrovi Gröhlingovi. Už niekoľko mesiacov sa totiž doťahujú s Igorom Matovičom, kto má nájsť peniaze. Teraz je na stole balíček pomoci pre rodiny s miliónmi na voľný čas detí. Sulíkovci žiadajú peniaze minúť inak, napríklad na vyššie platy učiteľov.

„Celé mesiace sa snažím o získanie financií na 10-percentné zvýšenie platov učiteľov. Potrebujeme na to 180 miliónov eur. Od rezortu, ktorý má na starosti financie, som si vypočul už množstvo dôvodov, prečo učitelia tie peniaze nedostanú. Napríklad, že si ich mám nájsť na rezorte školstva. Pozeral som všade, ale verte-neverte, voľne pohodených 180 miliónov eur som tu nenašiel,“ vysvetľuje Gröhling.

„Opakovane dlhé mesiace navrhujeme strane Sloboda a Solidarita zdroje na vyššie platy učiteľov. Opakovane dlhé mesiace SaS odmieta tieto zdroje s formulkou, že zvyšovanie daní je pre nich červená čiara. Áno, myslíme si, že aj zo zdanenia týchto bohatých firiem môžeme zobrať peniaze a od nasledujúceho dňa, keď bude prijatý zákon, zvýšiť platy učiteľov,“ hovorí Matovič.

Tieto dlhotrvajúce škriepky prestali baviť aj odborárov, ktorí 15. júna organizujú v Bratislave protestné zhromaždenie zamestnancov školstva s cieľom zlepšenia pracovných podmienok, vrátane zvýšenia platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla.

„Priemerný hrubý plat za rok 2021 pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, v ktorom sú zahrnuté aj nárokové príplatky, osobné príplatky a odmeny, je 1387,10 eura a učiteľov na vysokých školách je 1959,69 eura,“ priblížil predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Aj Ondek vidí najväčší problém v komunikácii medzi Matovičom a Gröhlingom. Podľa školských odborárov to, či sa dosiahne alebo nedosiahne desaťpercentné zvýšenie platov totiž závisí práve od týchto dvoch členov vlády.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti