Situácia s medveďmi je kritická. Ľudia volajú po ich odstrele, odborníci vidia problém v nelegálnom prikrmovaní

Situácia s medveďmi je kritická. Ľudia volajú po ich odstrele, odborníci vidia problém v nelegálnom prikrmovaní
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR – Milan Kapusta

Premnoženie alebo prikrmovanie. Zatiaľ čo sa množia hlasy o regulácii medveďa hnedého, reaguje ministerstvo životného prostredia trestným oznámením. To podávajú v súvislosti s umiestňovaním návnad, ktoré podľa ministra stoja za agresivitou našej najväčšej šelmy. Pre nezvládnutie situácie s medveďmi zase avizuje opozičné hnutie Republika odvolávanie Jána Budaja. 

Po druhom útoku medvedice za tento týždeň apelujú miestni na zelený rezort, aby situáciu so šelmami riešil. „Tento konkrétny incident je stále ešte v štádiu prešetrovania, každopádne máme indície, že práve v tomto regióne môže dochádzať k rozsiahlemu nelegálnemu prikrmovaniu, ktoré zvyšuje atraktivitu tohto územia práve pre medvede,“ uviedol Michal Kiča štátny tajomník MŽP.

Práve preto podáva rezort trestné oznámenie pre podozrenie zo všeobecného ohrozenia. K oznámeniu pridávajú aj dôkazový materiál v podobe fotiek. Dátum na fotkách však hovorí o septembri 2020. V tejto súvislosti však rezort tvrdí, že ide o dlhodobý problém. 

Po útokoch medveďmi sa čoraz častejšie ozývajú hlasy volajúce po regulácii, inak povedané po odstrele medveďov. O tom nechce ministerstvo ani počuť. Pripúšťajú však toto krajné riešenie v individuálnych prípadoch. Odborník najmä apeluje na ľudí, aby sa nepohybovali mimo turistických chodníkov. 

Celá situácia má však aj politickú dohru. Pre údajné neriešenie situácie zo strany ministerstva avizuje hnutie Republika mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej budú odvolávať ministra Budaja. 

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti