Domáce

Ako sa zdravia cez Vianoce piloti? Tu je odpoveď

Dve lietadlá vo vzduchu
Zdroj: Shutterstock.com

Dispečer letiska v Bratislave to prezradil.

Stará sa o to, aby sa lietadlá premávajúce ponad Slovensko nestretli v rovnakom čase v rovnakej výške. Hovorí s pilotmi a ak by sa mali trate ich strojov križovať, dá im pokyny na to, ako sa navzájom vyhnúť. Aj toto je práca Radoslava Kučára, ktorý je riadiacim letovej prevádzky na oblastnom stredisku riadenia, ktoré spravuje vzdušný priestor nad územím Slovenskej republiky.

Svojmu povolaniu sa venuje už 13 rokov a vie, že robota na letisku nepozná sviatky. Prevádzka musí byť zabezpečená 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Preto už aj niekoľkokrát v minulosti prežil Vianoce v práci. "O výzdobu sa postarajú kolegyne, ozdobia stromček," uviedol pre Kučár. 

Každý prinesie z domu nejaké drobnosti, medovníky či koláče a navzájom si na nich pochutnajú. "Naše povinnosti sú v princípe rovnaké, či je to sviatok, alebo piatok. Pri komunikácii s pilotmi lietadiel sa však nakoniec neodzdravíme tradičným 'Goodbye', ale 'Merry Christmas'," dodal Kučár.

Podobne si už niekoľko Štedrých dní odpracoval na letisku v Bratislave aj Ján Tomášech. Ako dispečer zabezpečuje všetko potrebné pri odletoch a príletoch lietadiel, a to už 24 rokov. Aj on si spolu s kolegami vyzdobí na Vianoce pracovisko, dajú vetvičku do vázy a prinesú z domu koláče.

Obidvaja sa zhodujú v tom, že počas sviatkov už premávka na letisku trochu utíchne, najväčší zhon z predchádzajúcich dní sa vytratí. "Tak ako v celej spoločnosti prinášajú sviatky pohodu, pokoj a väčšie porozumenie, to isté sa odzrkadľuje aj v pracovnej zmene vo sviatočný deň," povedal Tomášech.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.