Roberta Kaliňáka pustili na slobodu. Tu sú jeho prvé slová po prepustení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Robert Kaliňák je na slobode. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu, ktorý nenašiel dôvody na kolúznu väzbu pre exministra. Trestné stíhanie vo všetkých bodoch však považuje za dôvodné.

Exminister sa po prepustení postavil pred novinárov a vyhlásil, že celá situácia je absurdná. „O vine a nevine rozhoduje súd. Tieto súdy nerozhodovali o dôvodnosti stíhania. Máte tu súboj, ktorý prebieha. Toto je stalinistický výkon práva. Keď niekto začne siahať politickým oponentom na slobodu, ide do nedemokracie. Verejná obhajoba je zakázaná a toto je v rozpore s európskymi hodnotami,“ povedal na svoje obvinenie Kaliňák.

Kaliňákov advokát: Presvedčili sme aj poslancov

Najvyšší súd sa zaoberal aj sťažnosťami na zaujatosť členov senátu. Súd skonštatoval, že senát ani sudca Juraj Kliment nie sú zaujatí.

K skutkom, z ktorých je obvinený, sa Kaliňák nechcel bližšie vyjadriť. Povedal, že správanie príslušníkov ZVJS bolo profesionálne. Počas dňa veľa čítal a učil sa.

„Myslel som si, že pocit toho, že ste tam nespravodlivo a že celá vec je vymyslená vás bude viac ubíjať a likvidovať, ale naopak. Dávalo mi to silu, aby som zvládol celú situáciu,“ opísal svoje dni vo väzbe exminister.

Povedal, že bude naďalej organizovať tlačové besedy, na ktorých chce poukazovať na pochybenia koaličných politikov či vyšetrovateľov. Prokurátor žiadal pre Kaliňáka kolúznu väzbu aj pre jeho verejné vyjadrenia, ktoré mohli podľa prokurátora ovplyvňovať svedkov. Jeho advokát David Lindtner uviedol, že je absurdné, že prokurátor opiera kolúznu väzbu o tlačovky a vyjadrenia spred roka. Tlačové besedy sa podľa neho týkali inej kauzy, za akú je Kaliňák stíhaný. Dôvody na kolúznu väzbu preto nie sú podľa Lindtnera logické.

Na otázku, či mohla byť v polícii za jeho ministrovania zločinecká skupina, o ktorej by nevedel, povedal, že je to celé nezmysel. Pri zatýkaní chcel dať koalícii a vyšetrovateľom najavo, že sa nenechá zlomiť. Vyšetrovatelia ho vraj nenútili k priznaniu. „Vedia, že by neuspeli,“ dodal Kaliňák.

Advokát Lindtner dodal, že právne argumenty poslali aj poslancom na parlamentný výbor, ktorý minulý týždeň rozhodoval o tom, či vydá poslanca Roberta Fica na rozhodovanie o väzobnom stíhaní. „Sme presvedčení, že naše právne argumenty, ktoré sme predložili na parlamentnom výbore zrejme presvedčili výbor a možno odzneli aj v rozprave a poslanci sa rozhodli tak, ako sa rozhodli. Toto dnešné zákonné a spravodlivé rozhodnutie je rovnako zákonné a spravodlivé ako rozhodnutie, že väzobné stíhanie Róberta Fica za výkon jeho politickej aktivity je v právnom štáte nemožné,“ dodal Lindtner.

Kaliňák s Ficom sú stíhaní na slobode

Špecializovaný trestný súd poslal Kaliňáka 23. apríla do väzby po obvinení zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Sudca ŠTS odôvodnil kolúznu väzbu tým, že Kaliňák a Fico posielajú cez sociálne siete a tlačovky odkazy spolupracujúcim obvineným a ďalším svedkom, ktorí ešte len budú vypovedať. Fico a Kaliňák často hovoria, že Ľudovít Makó či Bernard Slobodník sú udavači. Podľa sudcu, ktorý pôvodne poslal Kaliňáka do väzby, týmito slovami môžu odradiť ďalších svedkov vypovedať pravdu.

Spolu s Kaliňákom je v rovnakej veci stíhaný aj Fico. Na to, aby mohol o jeho väzbe rozhodovať súd je potrebný súhlas národnej rady. Poslanci však Fica podržali.

Obaja sú teraz stíhaní na slobode.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.