Napadnutí muži použili voči medveďovi sprej, no nepomohol. Najjednoduchšie sú tieto rady

Použili sprej, no nepomohlo to. Turistu v Podpoľaní medvedica napriek tomu poriadne dokaličila, jeho kamarát má ľahšie zranenia. Obranný sprej má šelmu paralyzovať. Skúsený poľovník však hovorí, že by sa naň nespoliehal.

Bol podvečer a kráčali po turistickom chodníku. Medvedica ich prekvapila a zrejme aj oni ju, zaútočila totiž na nich opakovane. Zvyčajne majú podobné spreje dosah osem až desať metrov. Obsahujú výťažok zo štipľavej papriky, ktorý by mal zviera paralyzovať.

Prečo teraz sprej nefungoval nechce nik špekulovať. Zhoda je však v tom, že medveď nás nechce stretnúť, rovnako ako my jeho. Treba mu dať vedieť, že sme v lese. Rozhovorom, prirodzeným hlasom, alebo zvukom zvončeka. Ak je však zavesený vzadu na batohu, jeho zvuk môžu tlmiť zvuky lesa.

Ak sa už ocitneme šelme zoči-voči, tak by sme mali pomaly cúvať, neobracať sa mu chrbtom, nerobiť prudké pohyby a nedívať sa mu do očí, keďže to môže vnímať ako agresivitu. Univerzálna rada však neexistuje.

Ľudia v Podpoľaní, kde sa oba tohtotýždnové útoky stali, sa však nechcú spoliehať na žiadne spreje či rady. Aj ľudia zo zásahového tímu hovoria, že s medveďmi je to v tomto regióne kritické. Žiadajú preto štát, aby zakročil. Minister životného prostredia Ján Budaj hovorí, že pomoc pre tieto obce je pripravená. Predstaviť verejnosti ju chce v pondelok (16. 5.).

Viac v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti