Darujeme Ukrajine ďalšiu vojenskú techniku? Hovorí sa o našich tridsiatich starých tankoch T-72

Darujeme Ukrajine ďalšiu vojenskú techniku? Hovorí sa o našich tridsiatich starých tankoch T-72
Tank T-72 na archívnej snímke. Zdroj: FOTO TASR - Milan Kapusta

Darujeme im ďalšiu vojenskú techniku? Na Ukrajinu by sme v blízkej dobe mohli poslať aj naše staré tanky, alebo stíhačky. Otvorene nás o to poprosil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Minister obrany Jaroslav Naď ale tvrdí, že kým nebudeme mať adekvátnu náhradu, našu techniku posielať nikam nebudeme.

Najskôr sme na Ukrajinu poslali náš protivzdušný systém S-300. Ukrajinský prezident sa nám za pomoc tento týždeň opäť poďakoval a dúfa, že to ešte nie je koniec.

Práve naše tanky by mohli byť ďalšie v poradí. Armáda ich má tridsať a pochádzajú ešte z výrobných liniek v Martine.

V súčasnosti ich využíva tankový prápor v Trebišove. Ministerstvo obrany ho v minulosti pravidelne propagovalo. Tanky naposledy využilo na nábor do armády. 

Minister obrany ale hovorí, že zatiaľ nie je dohodnuté nič. Tanky by sme na Ukrajinu navyše neposlali bez adekvátnej náhrady.

Ak dostaneme náhradu za T-72-ky, tak ich môžeme poslať na Ukrajinu.  Ale tá diskusia ešte len prebieha,“ hovorí minister obrany.

Špekuluje sa najmä o tom, že náhradu by nám mohli poskytnúť Nemci a išlo by o tanky Leopard. Nie je ale jasné koľko kusov by nám poslali, ako by boli staré a či by sme za ne aj niečo museli zaplatiť. 

A okrem tankov by sme vedeli Kyjevu pomôcť aj so stíhačkami. Naše nebo by už onedlho mohli strážiť Poliaci.

Pozrite si aj reportáž

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti