Nová zbraň proti extrémizmu. Novela zákona umožní policajtom využívať odposluch

Nová zbraň proti extrémizmu. Novela zákona umožní policajtom využívať odposluch
Novela zákona umožní policajtom využívať odposluch Zdroj: TV Markíza

Nová zbraň proti extrémizmu. Policajti dostali novelou zákona možnosť, aby v rámci operatívneho preverovania mohli odpočúvať potenciálnych extrémistov. Prokurátor, ktorý stojí za odsúdením Mariana Kotlebu, novelu víta a s ministrom vnútra očakáva kvalitnejšie vyšetrovanie. Odborník na extrémizmus novelu síce kvituje, varuje však predtým, aby sa nezneužila na politický boj. 

Sú to už roky, čo sa policajti broja s extrémizmom najmä na sociálnych sieťach. Trestné právo je však na extrémistov zdieľajúcich kontroverzný obsah často krátke. 

Keď vás policajti doteraz načapali pritom, ako na sociálnych sieťach zverejňujete fotky Adolfa Hitlera či Jozefa Tisa, stačilo povedať, že sa zaujímate o históriu. Iné dôkazy na vás nemali, a tak sa nedalo ani začať trestné stíhanie

Iba zdieľanie fotografií či videí nestačí na preukázanie úmyslu, ktorý je pri extrémistických trestných činoch nutný. Prípadné operatívne odposluchy pred začatím trestného stíhania, by už vedeli poslúžiť ako solídny základ. 

„Ak sa snaží napríklad páchateľ vystupovať navonok ako bezúhonný človek, ktorý je trestne stíhaný neopodstatnene, odposluchy dokážu odhaliť jeho skutočné úmysly, napr. s kým komunikuje, ako sa vyjadruje o otázkach, ktoré sú predmetom nášho záujmu, aké volí formulácie, akým smerom uvažuje a pod,“ hovorí Tomáš Honz, prokurátor, ktorý stojí za stíhaním Milana Mazureka či Mariana Kotlebu. Odposluchy mohol doteraz používať až po začatí trestného stíhania, na ktorého začiatok však potreboval iné dôkazy.

„Stávajú sa prípady, že extrémisti sa vo vzájomnej telefonickej komunikácii zdravia pozdravom „Na stráž,“ počul som aj pozdrav komunikujúcich osôb v znení: „Smrť Židom“. Obrazové záznamy osôb dokážu odhaliť, v akom prostredí sa tieto osoby pohybujú, s kým sa stretávajú, aké symboly používajú a pod,“ vysvetľuje.

Či sa ukáže byť novela zákona o Policajnom zbore účinnou zbraňou proti extrémizmu, ukáže až aplikačná prax. Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti