Koniec výberu obľúbených sudcov? Črtá sa návrh, ktorý by tomu mohol zabrániť

Koniec výberu obľúbených sudcov? Črtá sa návrh, ktorý by tomu mohol zabrániť
Justičný palác - ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Podľa sudcov sa to nedá, advokáti však na tom trvajú. Reč je o zavedení náhodného výberu sudcov aj vo väzobných konaniach. Podľa niektorých právnikov si totiž polícia účelovo vyberá, kedy podá návrh na väzobné stíhanie, tak aby o tom rozhodoval ich obľúbený sudca.

Predseda špeciálneho súdu to odmieta, prichádza však s kompromisom, ktorý by údajné praktiky mohol zastaviť. 

Rozvrh práce sudcov Špecializovaného trestného súdu je verejne prístupný a tak vie polícia predpokladať, ktorý sudca bude rozhodovať o väzbe. 

„Vyšetrovatelia NAKA a operatívni zamestnanci, policajti NAKA, si doslova na objednávku vybavovali toho sudcu, ktorého chceli, aby rozhodoval predovšetkým vo väzobných veciach,“ tvrdí Robert Fico.

Naopak obhajca vyšetrovateľov zase obviňoval z účelového časovania návrhov krajskú prokuratúru v Bratislave. Čoraz viac advokátov sa teda ozýva, aby sa zaviedol náhodný výber sudcu aj pri väzobných konaniach.

Načasovanie zásahov polície by však mohlo zmariť jednoduché riešenie - anonymizácia. Policajti by tak už dopredu nevedeli, kedy má ktorý sudca službu. 

Jeden  služobný telefón by koloval medzi sudcami vzhľadom na to, kto má kedy službu. Policajti by tak mali k dispozícii pri navrhovaní väzby iba telefónne číslo. 

Až paragrafové znenie ukáže, ako sa návrh pretaví v prax. Kľúčové však pri ňom bude, akým spôsobom sa zabezpečí, aby sa nové rozpisy služieb nedostali na verejnosť.

Pozrite si aj reportáž

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti