Zatvorené očkovacie centrá a cestovanie bez akýchkoľvek obmedzení. Slovensko sa približuje k sľubnému letu

Zatvorené očkovacie centrá a cestovanie bez akýchkoľvek obmedzení. Slovensko sa približuje k sľubnému letu
Ilustračná snímka. Zdroj: New Africa/Shutterstock.com

Niektoré turistické destinácie však potvrdenia ešte stále vyžadujú.

Zatvorené očkovacie centrá a cestovanie bez akýchkoľvek obmedzení. Slovensko sa približuje k sľubnému cestovateľskému letu. Štát odkladá dodávku miliónov objednaných vakcín. 

Niektoré zatvorili úplne, iné očkujú v týždni len pár hodín. Záujemcov o vakcínu počítame v desiatkach – na prvú dávku čaká 81 ľudí, na druhú takmer 300, na štvrtú nikto. Štát má aktuálne v skladoch takmer 3 milióny nespotrebovaných vakcín. 

Väčšina z nich exspiruje do jesene.  

Aktuálne prebiehajú rokovania s piatimi krajinami, ktoré o ne prejavili záujem. Najďalej v procese darovania sa Slovensko dostalo v rámci rokovaní s Belize a Palestínou. 

KOM: Zmluvy na objednávky vakcín štát uzatvoril pred rokom – v období, keď sme ich súrne potrebovali a chceli sme zaočkovať takmer všetkých. To sa ale nepodarilo. 

„Keď si to porovnáme, náklady na vakcínu sú v jednotkách, alebo desiatkach eur, úspory na zachránených životoch, zdravotných komplikáciách sú v stovkách až tisíckach eur,“ hovorí Martin Šuster, ekonomický analytik.

Slovensko pre tento rok zakontrahovalo viac ako 5,5 milióna vakcín, prevažne od spoločnosti Pfizer. Doraziť mali v prvom polroku – dodávky ale napokon pozastavili a zatiaľ posunuli na neskôr. 

Na základe aktuálne platných zmlúv by nám mali po schválení začať chodiť tzv. adaptované vakcíny – vakcíny, ktoré už budú prispôsobené na najnovšie formy mutácií koronavírusu. 

Najbližšie proti omikronu. Obrat sa očakáva na jeseň – vtedy sa budeme možno musieť preočkovať. Dovtedy si môžeme vydýchnuť.

Očkovanie sa výrazne utlmilo aj v okolitých krajinách. Väčšina už uvoľnila režim – voľnejšie už je aj cestovanie. 

Netreba mať potvrdenie o očkovaní, prekonaní či testovaní. Napríklad pri vstupe do Rakúska ale preventívne kontroly vraj ešte stále sú.

Kde ešte stále treba mať potvrdenia je Španielsko, Turecko či Egypt. Pred cestou sa odporúča preveriť si podmienky na stránke rezortu zahraničných vecí.

Pozrite si aj reportáž

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti