Pacienti s vysokým tlakom sú v ohrození. Na trhu chýbajú dôležité lieky

lekaren.jpg
Zdroj: TASR - Martin Palkovič

Na Slovensku je dlhodobý výpadok liekov na vysoký tlak.  Postihuje vyše 70 percent populácie vo veku od 40 rokov. Rizikovým pacientom predpisovali liečivá s obsahom urapidilu. Lekárňam však na sklade svieti nula a ramenami krčia aj lekári .  

Vysokorizikovým pacientom s tlakom okolo 200 predpisovali lekári liek Ebrantil alebo Urapidil. Obe liečivá však v lekárňach chýbajú. „S touto nedostupnosťou bojujeme už asi druhý rok, s tým, že raz je ten liek v lekárni, potom je znova dlhodobo nedostupný...“ uviedla kardiologička Anna Semjanová. 

„Problém s dostupnosťou liekov s obsahom urapidilu v SR je dlhodobý a dodávky do verejných lekární nepokrývajú potreby a objednávky zo strany lekárnikov. Nemáme informáciu o možnom zlepšení tejto situácie,“ uviedla Lenka Vasiľová, riaditeľka sekretariátu Slovenskej lekárnickej komory.

Lekári tak musia pacientom vymyslieť inú náhradu. To je však problematické.  „Skúšame im nastaviť iný liek, ale nie každý pacient to toleruje a potom prichádzajú s nežiaducimi účinkami. Napríklad siahame aj po Alfametildope, čo je vlastne liek, ktorý sa používa na hypertenziu u gravidných, to znamená, že to sú štyri až osem tabliet naviac,“ uviedla Semjanová. 

Bez lieku na tlak sa rizikovým pacientom môže priťažiť natoľko, že si volajú sanitku a ich zdravotný stav si často vyžaduje aj hospitalizáciu. Iná náhrada lieku na Slovensku nie je dostupná. 

Ako sa k situácii vyjadrilo ministerstvo zdravotníctva, sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti