Koľko dní môže rodič ospravedlniť dieťa v škole? Pediatri apelujú na päť, školy žiadajú tri

Zatvorená škola na východe pre covid
Zatvorená škola na východe pre covid Zdroj: TV Markíza

Tri alebo päť dní? Rodičom aj po pandémii zostane možnosť nechať dieťa doma zo školy až päť dní po sebe, pričom nepotrebujú pečiatku od lekára. Viac dní na ospravedlnenie rodičom vybojovali pediatri. Potvrdenia ich vraj zbytočne zaťažujú a oberajú o čas pre vážnejších pacientov. Školy však s týmto rozhodnutím nesúhlasia. 

Dlhé roky platilo, že rodič môže ospravedlniť školáka z vyučovania na tri dni, od minulého novembra je to päť po sebe vyučovacích dní. V prípade predškolákov dokonca sedem, a to bez pečiatky od lekára.  V čase Covidu sa takto odľahčili ambulancie a znížilo riziko, že sa deti nakazia v čakárni. Päťdňová lehota však zostáva aj po pandémii. 

O túto lehotu  žiadali najmä pediatri. Lekárka Elena Prokopová hovorí, že bežné virózy začínajú slabnúť na štvrtý deň a hoci to ešte nemusí byť na školu, v starom režime už bolo treba pečiatku.

Problém je, že sú aj takí rodičia, ktorí to zneužívajú. Aj šéf rezortu priznáva, že školy v niektorých regiónoch Slovenska sa sťažujú, že žiaci často chýbajú. Päťdňový cyklus sa totiž dá opakovať, stačí, ak príde žiak jeden deň na vyučovanie a rodič ho opäť môže ospravedlniť. „My sa môžeme len opýtať, či bolo dieťa choré, niekedy aj mladšie ročníky povedia, že nie, nebol som chorý a boli sme na výlete,“ uviedla riaditeľka Horníková.

Školy by privítali, ak by sa počet dní, ktoré majú v rukách rodičia časom opäť znížil na tri. Drží im stranu aj minister školstva.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti