Očkovanie proti rakovine je na Slovensku dostupnejšie. Určené je pre dievčatá aj chlapcov

Vizionári v zdravotníctve
Vizionári v zdravotníctve Zdroj: Grape pr

Otázky k téme môžete klásť už teraz.

Po konferencii Vizionári, ktorú moderovala Zuzana Javorová, prijali v pondelok pozvanie lekári a odborníci, ktorí sa venovali hlavnej témam HPV vírus a rakovina krčka maternice.

Od prvého mája slovenské zdravotné poisťovne 12-ročným deťom preplácajú účinnejšiu vakcínu proti HPV vírusu. Ten spôsobuje rakovinu krčka maternice. A nie len tú. Pacientske organizácie hovoria o prelomovej zmene - Jedna dávka vakcíny totiž bežne stojí takmer 130eur. Stále je však ešte čo zlepšovať.

Pozvanie do diskusie prijali: Daniela Kállayová (MZ SR - Odbor verejného zdravia, skríningu a prevencie), Elena Prokopová (hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka Konzília odborníkov Pandemickej komisie), Erik Kúdela (zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM – odborník vo výskume HPV, cervikálnych prekanceróz a rakoviny krčka maternice), Katarína Balážiová alias Becca (moderátorka a vlogerka), Jana Španková Pifflová (NIE RAKOVINE) a Lucia Vitárius, riaditeľka Úseku zdravotných činností VšZP.

Záznam z konferencie si môžete pozrieť tu:

Stačí stihnúť prvú dávku

Poisťovne dnes preplatia vakcínu v plnej sume 12-ročným deťom. „Je to hradené akonáhle má dieťa 12 rokov jeden deň a jeden deň pred 13timi narodeninami,“ vysvetlila hlavná odborníčka MZSR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, doktorka Elena Prokopová. Očkovanie poisťovne preplácajú bez rozdielu chlapcom aj dievčatám. Vekovú skupinu vybrali z viacerých dôvodov – tieto deti majú dobrú imunitnú odpoveď na očkovanie, štatisticky ešte nemajú sexuálne skúsenosti a tak je nízka pravdepodobnosť že sa s vírusom stretli a tiež v danom veku chodia na preventívne prehliadky k pediatrom takže sa o možnosti očkovať dozvedia ich rodičia.

Pre dievčatá aj chlapcov

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že vakcínu potrebujú najmä dievčatá. Lekári odporúčajú očkovať aj chlapcov. Okrem toho, že HPV vírus preníšajú, spôsobuje aj iné druhy rakovín, napríklad rakovinu penisu alebo hrtanu aj takzvané genitálne bradavice. Odborník na tento vírus a gynekológ Erik Kúdelka dokonca vysvetľuje, že bez očkovania chlapcov sa  HPV nikdy nezbavíme. „Ak by sme očkovali iba jednu časť populácie, teda dievčatá, tak sa HPV vírusu nezbavíme ani za 100 rokov. A až pri 70-80% zaočkovanosti môžeme očakávať eradikáciu vírusu asi o 30 rokov. Nemožno teda výsledok čakať hneď ale keď do toho zainvestujeme, bude pri ďalšej generácii.“

Slovensko je na tom najhoršie

Spomedzi okolitých krajín má Slovensko najnižšiu zaočkovanosť proti HPV vírusu. V súčasnosti je to asi iba 15% 12-ročných detí. Na porovnanie v Česku je zaočkovaných 60% dievčat a 30% chlapcov. V Rakúsku je podiel zaočkovaných dievčat rovnako 60% a chlapcov až 40%.8 Najvyšší podiel zaočkovaných dievčat je v Maďarsku, a to až na úrovni 80%. „Podľa mňa to, že sa podarila tá vakcinácia 12-13 ročných detí bezplatne je famózne, ale nestačí to,“ reagovala Jana Pifflová Španková z OZ Nie rakovine. Očkovanie bez doplatku podľa nej treba rozšíriť aj medzi ďalšie vekové skupiny Podľa ministerstva zdravotníctva je ale v hre aj táto možnosť.

Očkovanie možno časom preplatia aj ďalším

Rezort si chce ale najprv zmerať efektivitu súčasných opatrení. „Každá prevencia kde je dokázaná účinnosť by mala byť hradená,“ reagovala Daniela Kállayová z Odboru verejného zdravia, skríningu a prevencie na ministerstve zdravotníctva. Podľa nej dokonca v budúcnosti bude mladším deťom stačiť iba jedna dávka, čo by výrazne zlepšilo dostupnosť vakcín. Vyplýva to z odborného odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie.

Treba o tom rozprávať

Skúsenosti s HPV vírusom má aj známa moderátorka a influencerka Becca. Napriek tomu, že chodila pravidelne na preventívne prehliadky jej až v 25-tich rokoch po zmene lekára odhalili HPV vírus, ktorý jej neskôr spôsobil predrakovinové štúdium krčka maternice. Becca podstúpila krátky operačný zákrok – takzvanú konizáciu – a následne sa nechala zaočkovať. Aj ona súhlasí, že očkovanie by malo byť dostupnejšie a preplácané širším vekovým skupinám. Dôležitá je podľa nej tiež osveta. „Ja sama som sa o HPV dozvedela až ako 25 ročná, takže predpokladám, že je stále veľa ľudí, ktorí o tom nevedia.“ Na Slovensku tak vzniká aj špeciálny projekt – odborníci pôjdu do 10-tich škôl vzdelávať deti o HPV víruse a prevencii. Výsledkom by mohla byť aj úprava učebných osnov alebo špeciálny predmet o prevencii.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vizionári

Dôležité udalosti