Zverejnili nominácie na Homofóba roka. Prečítajte si výroky, ktoré zabojujú o víťazstvo

Anketa Homofób roka.
Anketa Homofób roka. Zdroj: TVNOVINY.sk

Pri príležitosti zajtrajšieho Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii (IDAHOT) vyhlásili mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko už desiaty ročník anti-ceny Homofób roka a zverejnili nominácie. Medzi nominovanými sú expremiéri Fico aj Matovič, biskup Haľko, ale aj tenista Kližan.

„Do hlasovania o víťazovi sa môže zapojiť každý a každá na webstránke ludskeprava.sk/homofob a to až do pondelka 4. júla. Takýmto spôsobom môžeme povedať, že LGBT ľudí si vážime a ich ľudské práva nás zaujímajú. Aspoň v jeden deň v roku na to chceme upozorniť aj širokú verejnosť. Zároveň odporúčame každému, kto chce svoj postoj prezentovať aj verejne, si na odev pripnúť dúhovú stužku tak, ako sa to deje v mnohých krajinách sveta už dlhé roky,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Víťazom ankety sa v minulosti stal napríklad sudca Štefan Harabin. S veľkým predstihom vyhral s výrokom: „Nie je možné, aby na základných školách naše deti učili dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s Ústavou." V ankete bodovali aj Marián Kotleba, Anna Záborská a naposledy minister Naď. „Som za registrované partnerstvá, ale nie pre homosexuálov," vyhlásil minister a stal sa tak víťazom minuloročného ročníka.

Cenu si ako prvý a zatiaľ jediný prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí so zástupcami mimovládnych organizácii zmiernil svoje vyjadrenia voči LGBT menšine.

„Aj na tom, ako sa zmenili nominované výroky za dekádu existencie tejto ankety, vidíme, ako sa zmenila Slovenská spoločnosť. Nominované výroky môžeme považovať na jednej strane za hanebnú snahu získavať politické body šírením nenávisti, no na druhej za jasný výraz bezradnosti voči postupnej akceptácii LGBT menšiny širokou verejnosťou v určitých kruhoch. Už len samotný fakt, že sa diskutuje o situácii trans ľudí je významným posunom. Teraz stojíme pred úlohou tento diskurz oslobodiť oď vulgárnosti, nenávisti a škodlivých stereotypov,“ uzavrel riaditeľ IĽP.

Nominovaní:

Jozef Haľko, katolícky biskup
Jozef Haľko, katolícky biskup Zdroj: TVNOVINY.sk
Martin Kližan, profesionálny tenista
Martin Kližan, profesionálny tenista Zdroj: TVNOVINY.sk
Igor Matovič, ex-premiér
Igor Matovič, ex-premiér Zdroj: TVNOVINY.sk
Anton Chromík, hovorca Aliancie za rodinu
Anton Chromík, hovorca Aliancie za rodinu Zdroj: TVNOVINY.sk

Róbert Fico, predseda strany Smer-SD
Róbert Fico, predseda strany Smer-SD Zdroj: TVNOVINY.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti