Slovensko posial žltý prach. Nejde o saharský piesok ani peľ z repky olejnej

Slovensko posial žltý prach. Nejde však o saharský piesok ani o naviaty peľ z polí pochádzajúci z kvitnúcej repky olejnej. Táto situácia podľa odborníčky nastáva raz za niekoľko rokov.

Mnohí Slováci v posledných dňoch riešia „záhadný“ žltý prach. Je všade. Na parapetných doskách, vodných hladinách, ale hlavne na kapotách áut.

„Tento peľ pochádza do značnej miery z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery. Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch. Pri silnejšom vetre je k nám peľ prinášaný na veľké vzdialenosti aj z iných lokalít,“ hovorí na úvod Jana Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorý koordinuje celoslovenskú Peľovú informačnú službu.

Nejde teda o saharský prach alebo peľ z kvitnúcej repky olejnej, ako si mnohí mysleli. Na druhej strane, táto koncentrácia nie je bežná.

„Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so semennými rokmi. Tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, kedy sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ vysvetlila Lafférsová.

​Abnormálny stav potvrdzuje aj klimatológ.

„Tohtoročná peľová sezóna je u nás pre alergikov veľmi nepriaznivá a je to tak v rozsiahlejších oblastiach Európy. Podľa uvádzaných správ to súvisí aj s tým, že rastliny kvitnú v tejto sezóne viac ako v minuloročnej,“ uviedol Pavol Faško zo SHMÚ.

Podľa odborníka situáciu zhoršuje aj počasie, ktoré nie je pre jar až tak typické.

„Prebiehajúca jar, svojím charakterom počasia, však určite u nás tento problém zvýraznila. Prevláda prevažne suchý charakter počasia, bez trvalejších veľkopriestorových zrážok, na začiatku jari bolo počasie s dlhým trvaním slnečného svitu a pravidelne fúkal vietor. Toto všetko prispelo k dobrému transportu peľu a výsledkom je jeho veľmi dobre viditeľná prítomnosť,“ uzavrel Faško.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti