Budú naše deti ešte poznať jar a jeseň? Aj ďalšie ročné obdobie už hlási problém, tvrdí odborník

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Tropické dni v máji. Niekedy aj v apríli. Toto je obraz klímy na Slovensku už niekoľko rokov, až sa z abnormálnemu stavu stáva štandard. Aj klimatológ hovorí o veľkých zmenách, ktoré výrazne narúšajú chod ročných období.

Bez jari a jesene. Klimatické zmeny spôsobujú aj to, že zo zimných búnd sa rovno prezliekame do krátkych tričiek a opačne. Ako keby už neexistovalo prechodné obdobie, ktoré by trvalo aspoň jeden a viac mesiacov.   

„Väčšina z nás si stále pamätá štyri ročné obdobia. Ja sa však obávam, že moja dcéra si už jar alebo jeseň nebude pamätať. Jar už prestáva byť jarou a pomaly sa začína éra, v ktorej existujú iba dve ročné obdobia. Leto a zima,“ napísal na sociálnej sieti svoje obavy europoslanec Martin Hojsík, ktorý sa venuje zelenej politike.

Abnormalita je nový štandard

Aj dáta ukazujú, že sa niečo deje.

„Je naozaj pravda a prejavuje sa to aj vo výsledkoch meteorologických meraní, že prechodné ročné obdobia nie sú u nás v charaktere počasia teraz vyjadrené tak jednoznačne, ako to bývalo v minulosti,“ uviedol klimatológ SHMÚ Pavol Faško.

Horšie je, že táto abnormalita už trvá tak dlho, že to možno považovať za nový štandard.

„Napríklad prechod od jari do leta bol u nás v posledných štyroch rokoch trikrát veľmi neštandardný (2019, 2021, 2022), dlho malo počasie v jarných mesiacoch veľmi chladný charakter a potom nasledovalo prudké oteplenie,“ doplnil Faško.

Aj pri pohľade na tento rok môžeme vidieť, ako teploty výrazne poskočili. Veď začiatkom mája meteorológovia zaznamenali prvý letný deň, čo predstavuje teplotu 25 stupňov.

A minulý týždeň padli už prvé tridsiatky, čo zasa odborníci považujú za tropický deň. Napríklad pred dvomi rokmi takéto teploty vystrelili už počas apríla.

Okrem jesene a jari už hlási problém aj zima

Jar by však mala byť aspoň bohatá na zrážky. No čím ďalej, tým viac to platí len v poučkách. V realite aj počas tohto mesiaca pršalo veľmi málo.

„Za obdobie od 1. mája do 14. mája spadlo väčšinou len 5 až 20 milimetrov zrážok. Výnimočne napršalo ešte menej a napríklad Rimavská Sobota mala len 4,1 milimetra a Vysoká nad Uhom dokonca len 2,6 milimetra,“ približujú meteorológovia SHMÚ.

Naopak, lokálne, avšak na veľmi malej ploche, spadlo aj výrazne viac ako 20 milimetrov. V týchto prípadoch sa pod to podpísala najmä lokálna búrka. Pri takto intenzívnom daždi sa však voda nedokáže vsať do pôdy a len stečie cez postihnuté územie.

Otázkou je, ak by sa rok čo rok táto situácia opakovala, či by sa v miernom pásme začali striedať len dve ročné obdobia.

„V priestore strednej Európy by mali byť v klimatických podmienkach vyjadrené štyri ročné obdobia, takže nemali by sa u nás úplne vytratiť. Faktom však je, že jar, jeseň a zima mávajú teraz dosť pravidelne neštandardný režim. Jediným ročným obdobím, ktoré potvrdzuje u nás svoj charakter, zostalo leto,“ uzavrel Faško.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti